Inwestycje w wiejską infrastrukturę zapisane w rządowej strategii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2017,10:50 Aktualizacja: 09-03-2017,11:17
A A A

Budowa dróg, wodociągów, kanalizacji, dostęp do internetu, to główne sposoby podniesienia jakości życia na wsi, które mają być realizowane w ramach projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - wskazał Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

- Dążymy do tego, żeby na wsi żyło się w 70 procentach, jak w mieście. To trudny proces, trzeba go poprowadzić, ale zakładamy, że osiągniemy cel do 2030 r. - powiedział polityk podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Podkreślił, że za realizację tych zadań odpowiedzialny jest cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, rząd, rolnictwo, wieś, rozwoj wsi, krzysztof jurgiel

Rozwój wsi i rolnictwa zapisano w rządowej strategii

Wyrównanie poziomu jakości życia między obszarami wiejskimi a miastami jest jednym z celów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Doprowadzi to m.in. do...

Zarudzki dodał, że mimo, iż widoczne są tendencje upodabniania się jakości życia na wsi i w mieście, to jednak, gdy wziąć pod uwagę dochodowość, dystans ten jest wciąż duży. - Wzrasta dochód rozporządzalny na osobę na wsi, ale w miastach wzrasta bardziej i te różnice się pogłębiają. To jest problem, z którym się mierzymy - dodał.

Zwrócił uwagę na znacznie niższy poziom jakości życia na wsi niż w mieście, pod względem dostępności transportowej, wodociągowej, kanalizacji czy dostępu do internetu. - Drogi to jeden z podstawowych elementów dostępności, czyli jakości życia i też mobilności przestrzennej. Drogi to jeden z pierwszych argumentów poprawy jakości życia, z całym dobrodziejstwem tego, co już zrobiliśmy i co jest do zrobienia - powiedział.

Wskazał także na duże potrzeby w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na wsi. Są one różne w poszczególnych województwach - jeśli chodzi o wodociągi, to w województwie w którym jest pod tym względem najlepiej 85-87 proc. obszarów wiejskich ma do nich dostęp. W najlepiej skanalizowanym województwie wskaźnik ten wynosi 55 proc.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, rząd, piotr gliński, mateusz morawiecki, gospodarka

Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Polityk podkreślił, że dokument był...

Zarudzki zaznaczył, że w ostatnich latach sytuacja systematycznie się poprawia, ale jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. - Na obszarach wiejskich należy wybudować jeszcze 40 tys. km sieci wodociągowej. W obecnym tempie potrzebujemy na to 12 lat - powiedział.

Wiceminister wskazał też na potrzebę tworzenia na terenach wiejskich lepszego dostępu do internetu, usług z zakresu ochrony zdrowia, kultury, ale też szkół i przedszkoli.

Wiceszef resortu powiedział, że zadania związane z rozwojem infrastruktury na wsi i podniesieniem dochodów jej mieszkańców obejmują projekty strategiczne koordynowane przez ministerstwo rolnictwa wpisane w SOR.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!