Inwazja obcych roślin. Dostali pieniądze na ich zwalczanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-06-2021,12:50 Aktualizacja: 16-06-2021,12:55
A A A

Ponad 3 miliony złotych zdobyła właśnie gmina miejsko-wiejska Kępice (woj. pomorskie), dzięki czemu będzie kontynuować walkę przede wszystkim z barszczem Sosnowskiego.

Ale nie tylko z tą powodująca poparzenia, sprowadzoną niegdyś do Polski jako potencjalne źródło paszy dla zwierząt hodowlanych rośliną będzie się zmagać ten samorząd.

inwazyjne gatunki obce, inwazyjne rośiny, sławomir mazurek, barszcz Sosnowskiego,jenot

Powstanie baza danych o inwazyjnych gatunkach obcych roślin i zwierząt

Sławomir Mazurek, wiceminister rolnictwa zapowiedział stworzenie bazy danych zawierającej listę inwazyjnych gatunków obcych roślin i zwierząt występujących w Polsce. W resorcie trwają prace nad nowym prawem, którego konsekwencją...

Tym razem zakres działań rozszerzono o kolejne gatunki inwazyjne zagrażające rodzimej przyrodzie - rdestowiec ostrokończysty i nawłoć kanadyjską.

W tym celu pozyskano środki z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. funduszy norweskich) oraz budżetu państwa. Przyznana kwota to 3 mln 168 tys. 616,14 zł na zadania planowane do końca marca 2024 roku.

- Cieszę się, że nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, znajdując się na drugiej pozycji jako zaledwie jeden z pięciu, które otrzymają dotację. To duży sukces gminy. Dziękuję współpracownikom za olbrzymie zaangażowanie i profesjonalizm w podjętych inicjatywach, które po raz kolejny przynoszą nam olbrzymie pieniądze - podkreśliła Magdalena Majewska, burmistrz Kępic.

- Likwidacja roślin inwazyjnych będzie prowadzona zarówno na terenie gminy Kępice i Kobylnica. Łącznie zabiegami objętych zostanie ok. 70 ha powierzchni - zaznaczyła Karolina Brzezińska-Ugorek, współautorka wniosku o wsparcie.

Gmina zapewnia, że projekt nie będzie polegał jedynie na zwalczaniu gatunków inwazyjnych, ale również na szeroko rozumianej edukacji wszystkich grup wiekowych mieszkańców oraz na opracowaniu innowacyjnych metod zagospodarowania odpadów powstałych w wyniku likwidacji wziętych na celownik roślin. Samorząd rozpoczął w tej sprawie współpracę z instytutem badawczym z Norwegii. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu