Inspekcje fitosanitarne Polski i Kazachstanu będą współpracować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,7:40 Aktualizacja: 24-08-2016,8:19
A A A

W ministerstwie rolnictwa podpisano memorandum w sprawie współpracy między polską Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Komitetem Państwowej Inspekcji ds. Kompleksu Agro-Przemysłowego Kazachstanu. Dotyczy ono m.in. kontroli produktów pochodzenia roślinnego.

Dokument podpisali: ze strony polskiej Andrzej Chodkowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, a ze strony kazachskiej Boran Rachimbiekow, przewodniczący Komitetu Państwowej Inspekcji w Sektorze Rolno-Przemysłowym Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu.

Kazachstan, żywność, eksport żywności, owoce, warzywa, gospodarka

Rolnictwo zyska na pogłębieniu współpracy z Kazachstanem

Współpracę na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Kazachstanem zapowiedzieli w poniedziałek w Warszawie prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew. Prezydent Kazachstanu liczy na pogłębianie relacji w...

Memorandum dotyczy współpracy międzynarodowej w zakresie kwarantanny i ochrony roślin oraz zwalczania organizmów kwarantannowych szkodliwych dla roślin i produktów pochodzenia roślinnego, jak również kontroli i zapobiegania ich introdukcji i rozprzestrzeniania na terytoriach swoich państw - poinformował resort rolnictwa.

W ministerstwie odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z wicepremierem, ministrem rolnictwa Republiki Kazachstanu Askarem Myrzachmietowem.

- Jestem przekonany, że memorandum przyczyni się do pogłębienia współpracy dwustronnej między inspekcjami - powiedział Jurgiel. Minister podkreślił, że Polska zainteresowana jest rozwojem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi między naszymi krajami. Jak mówił potencjał w rozwoju wzajemnego handlu i inwestycji nie jest w pełni wykorzystany (...), konieczne jest usuwanie barier, które utrudniają wzajemny handel.
kazachstan, wołowina, sektor wołowiny, eksport wołowiny, rynek mięsa

Kazachstan inwestuje miliony w odbudowę sektora wołowiny

Władze Kazachstanu przeznaczą 150 milionów dolarów na program odbudowy sektora wołowiny, aby w niedalekiej przyszłości stać się największym eksporterem tego gatunku mięsa wśród krajów byłego Związku Radzieckiego. Do 2020...

Jurgiel prosił o uznanie przez Kazachstan tzw. regionalizacji terytorium Polski. Chodzi o afrykański pomór świń. Gdyby się tak stało, możliwy byłby eksport wieprzowiny z Polski z obszarów nieobjętych strefą ochronną. Zwrócił się także o pilne zaakceptowanie wzorów świadectw weterynaryjnych dla pasz pochodzenia roślinnego i pasz oraz dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego.

Minister z zadowoleniem przyjął informację o możliwości wywozu z Polski do Kazachstanu bydła hodowlanego i użytkowego.

W obecności prezydentów obu państw Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa zostało podpisane porozumienie między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Dokument ten ze strony kazachskiej podpisał wicepremier, minister rolnictwa Askar Myrzahmetov, a ze strony polskiej minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Jak wyjaśnia resort rolnictwa, zawarcie porozumienia było inicjatywą strony kazachstańskiej. Dotyczy ono współpracy m.in. w kwestiach uprawy roślin i hodowli zwierząt, badania odmian, kwarantanny i ochrony roślin, a także spraw weterynaryjnych, nauki i techniki rolniczej, mechanizacji rolnictwa oraz kontaktów handlowych.

Polska z Kazachstanem ma dodatni bilans wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. W 2015 r. wyniósł on ok. 33,2 mln euro. Najważniejszą pozycją polskiego eksportu były świeże jabłka (19,9 mln euro), cukier, mięso wołowe mrożone, a także mleko i jego przetwory.

Poleć
Udostępnij