Inspekcja ma swój miód. Pyszny i czysty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2017,12:40 Aktualizacja: 11-08-2017,13:11
A A A

Zaledwie trzy miesiące funkcjonuje w Toruniu eksperymentalna pasieka Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. A w badaniach już wyszło, że tamtejszy miód jest chemicznie niemal tak czysty, jak leśny ekologiczny.

Miód był badany pod względem zawartości pozostałości środków ochrony roślin. "W analizach wykonanych przez Pracownię Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin Centralnego Laboratorium GIORiN, zastosowano czułe metody chromatografii gazowej i cieczowej oraz metodę spektrofotometrii. W ten sposób poszukiwano obecności 188 związków–substancji czynnych najczęściej stosowanych środków ochrony roślin" - podaje PIORiN.

pszczoły, owady zapylające, Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających, greenpeace

Powstaje Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających

W Wielki Dzień Pszczół (8 sierpnia) ruszyły prace nad powstaniem Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających. Jej inicjatorami są przedstawiciele świata nauki, największe organizacje pszczelarskie oraz Greenpeace, a w jej...

Podczas pierwszego miodobrania w toruńskiej pasiece (początek czerwca) zaskakująca dla zebranych okazała się również ilość pozyskanego miodu, czyli ponad 9 kilogramów z jednego ula.

Inspekcja, tworząc obiekt, wpisała się w ogólnoświatową tendencję lokalizowania ich w miastach. Jak się bowiem okazało, mają one w kontekście dobrostanu pszczół spore atuty i nie muszą ustępować wsi.

"Zamiast jednorodnych upraw wielkoobszarowych, źródłem pyłku i nektaru dla pszczół miejskich jest obfitość różnych gatunków roślin w ogrodach, parkach i przydrożnych alejach drzew. Na tej różnorodności pożytków zyskuje smak miodu. Pszczoły miejskie są mniej narażone na zagrożenia związane np. z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin. Ponadto, wyższa temperatura powietrza panująca w mieście skłania pszczoły do częstszych lotów, co może się przyczyniać do większych zbiorów miodu, zaś w czasie okresu spoczynku zapewnia pszczołom lepsze warunki przetrwania” - wyjaśnia PIORiN.
 
Inspekcja zapewnia, że mieszkańcy toruńskiej pasieki mają świetne warunki, na czele z zaciszną lokalizacją oraz dostępem do specjalnych upraw roślin miododajnych i wody.

"Fachową opiekę nad pasieką sprawuje Regionalny Związek Pszczelarski w Toruniu, dbając o zdrowie pszczelich rodzin, a także systematycznie monitorując ich zachowanie i gwarantując pełne bezpieczeństwo otoczenia" - podkreśla PIORiN.

Miód z pasieki inspekcji ma stanowić upominek dla jej gości i partnerów. I tym samym promować w kraju i zagranicą zarówno instytucję i walory polskiego miodu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu