I chemik, i mechanik, i ekonomista. Rolnik musi dużo umieć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2020,11:05 Aktualizacja: 12-11-2020,7:58
A A A

Rolnik musi się znać na wielu rzeczach - przyznaje GUS. Między innymi dlatego tegoroczny powszechny spis rolny, który pomału zmierza ku końcowi, jest tak złożony.

Spis ma potrwać do końca listopada i ma charakter obowiązkowy. Rolnicy mogą udzielić informacji o swoich gospodarstwach poprzez samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji lub telefonicznie. Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie, kontaktują się rachmistrzowie spisowi.

spis rolny, gus, epidemia koronawirusa, Dominik Rozkrut

Rolnicy spisują się w internecie, a urząd oszczędza

W spisie rolnym wzięło już udział blisko 50 tys. rolników, którzy udzielili informacji wypełniając formularz dostępny w internecie - poinformował Dominik Rozkrut, prezes GUS. To wygodna metoda dla rolników, a dla urzędu...
Całe przedsięwzięcie ma duże rozmiary, bo też danych do zebrania jest sporo. A to z kolei wynika ze specyfiki współczesnego rolnictwa, które wymaga elastyczności i wielofunkcyjności. Większość gospodarzy łączy cechy i zadania z zakresu pracy fizycznej, jak i biurowej. Przyznają to pośrednio także sami urzędnicy.

- Czy Powszechny Spis Rolny 2020 jest złożony? Tak. Dlaczego? Rolnik łączy w sobie wiele zawodów, bo musi się znać na wielu rzeczach: na roślinach, zwierzętach, maszynach - podkreśla na łamach "Gazety Pomorskiej" Aleksandra Sarnowska z Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

I dodaje: - Musi umieć opracować biznesplan, zaplanować pracę dla siebie i innych. Jest trochę chemikiem: zna się na nawozach. Musi dokładnie znać kalendarz wszystkich prac polowych. Śledzi na bieżąco prognozy pogody. Jest też ekonomistą: wie, co opłaca się aktualnie uprawiać czy hodować, na co są dopłaty i jak je zdobyć. Musi też umieć reagować w warunkach kryzysowych jak przyjdzie załamanie pogody, klęska żywiołowa, z przyczyn losowych zabraknie rąk do pracy, przyjdzie choroba roślin lub zwierząt.

produkcja zwierzęca, produkcja mleka, jaja konsumpcyjne, gus

Ile mleka daje statystyczna krowa? GUS o produkcji zwierzęcej

Produkcja żywca rzeźnego w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych ogółem w 2019 r. wyniosła 483,8 kg, a mleka 959 litrów wobec odpowiednio 483,8 kg oraz 939 litrów w 2018 r. - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane...

Jak przyznaje Sarnowska, praca rolnika jest skomplikowana i w każdym gospodarstwie tak dużo się dzieje, że nie da się tego zbadać "w pięciu pytaniach".

- Formularz spisowy jest więc dość obszerny. Liczba pytań zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Wiemy jednak, że rolnicy znają swoje gospodarstwa i pytania w formularzu są dla nich jasne - wskazuje w "GP" przedstawicielka gdańskiego US.

GUS już jakiś czas temu zastrzegł, że w spisie nie pyta o majątek rolników ani stricte o ich zarobki.

"Pytamy o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość), o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze. Zbierzemy dane o liczbie ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą" - zapewnił GUS.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj