Hydroenergetyka mocno się skurczyła. Wszystkiemu winny brak wody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2019,15:00 Aktualizacja: 18-09-2019,15:00
A A A

- W Polsce według danych na 31 marca 2019 r. znajduje się 765 instalacji odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących hydroenergię o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 981,5 megawatów (MW) - mówił wiceminister energii Tadeusz Skobel.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poświęconego liczbie i mocy elektrowni wodnych podkreślał, że produkcja energii elektrycznej w instalacjach tego typu na koniec roku 2017 wynosiła nieco ponad 2,5 terawatogodziny (TWh). To 1,47 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce.

susza rolnicza, susza hydrologiczna, jan krzysztof ardanowski, Zbigniew Karaczun, niedobory wody

Minister mówi wprost: mamy wielką suszę hydrologiczną

Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje, że susza co roku dotyka Polskę. Występuje już w 8 województwach, a w niektórych regionach plony mogą być nawet o kilkadziesiąt...
Najwięcej, bo 686 instalacji, było tych małych, wykorzystujących hydroenergię o mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW, w tym 629 instalacji o mocy mniejszej niż 0,5 MW. Łączna moc zainstalowanych instalacji nie większych niż 1 MW wynosiła nieco ponad 103 MW.

- Powyższe dane wskazują, że zdecydowana większość mocy zainstalowanej w instalacjach odnawialnych źródła energii wykorzystujących hydroenergię - są to 873 MW - mieści się w 79 największych instalacjach tego typu. Natomiast 684 MW mieści się jedynie w 10 największych instalacjach - informował Tadeusz Skobel.

Jak wskazywał, rozmieszczenie hydroelektrowni w kraju jest zróżnicowane. Najwięcej z nich znajduje się w województwach pomorskim i dolnośląskim - mamy tam po 100 instalacji. W województwie warmińsko-mazurskim jest 75 instalacji, zaś w woj. zachodniopomorskim - 64.

drogi wodne, uregulowane szlaki żeglowne, gospodarowanie wodami, Żegluga Śródlądowa

Drogi wodne bez klasy. Hydroenergetyka u nas mocno kuleje

Drogi wodne w Polsce mają długość 3655 km, ale uregulowane szlaki żeglowne stanowią już tylko 2417 km. Zaledwie 6 proc. z nich to drogi wodne o klasie międzynarodowej. - W 2017 roku pan prezydent ratyfikował konwencję AGN, która zobowiązuje...
- Patrząc na obecną sytuację i patrząc na to, co było w latach 50. ub. w., kiedy funkcjonowało 6,5 tys. elektrowni siłowych, należy stwierdzić, że w porównaniu do lat wcześniejszych słabnie pozycja hydroenergetyki względem innych form energii odnawialnej. Dzisiaj ponad 80 proc. potencjału technicznego na terenie naszego kraju pozostaje niewykorzystane. Obecnie szacuje się, że w Polsce istnieje ponad 6 tys. miejsc zdatnych do budowy małych hydroelektrowni, jednak problemem są ubogie zasoby wodne oraz ograniczony potencjał energetyczny polskich rzek - wyjaśniał wiceszef resortu energii.

Według ministerstwa, szacowany potencjał techniczny hydroenergetyki w Polsce wynosi 12 tys. GWh na rok. Potencjał ten nie jest równomiernie rozłożony na terenie kraju. Wisła wraz z dopływami stanowi 80 proc, z kolei w dorzeczu Odry tkwi tylko 18 proc.

W systemie wodnym Wisła z dorzeczem ma potencjał wynoszący 9270 GWh na rok, Odra z dorzeczem - 2400 GWh, Dunajec - 814 GWh, San - 714 GWh, Warta - 351 GWh, Bóbr - 320 GWh, Bug - 309 GWh, rzeki Przymorza - 280 GWh.

elektrownia wodna, hydroelektrownia, energia elektryczna, modernizacja, pge, energia odnawialna, turbina Kaplana

Hydroelektrownia doczeka się modernizacji

Elektrownię wodną Dębe czeka kompleksowa modernizacja. PGE Energia Odnawialna planuje rozpocząć ją w drugiej połowie tego roku. Prace w elektrowni wodnej obejmować będą wymianę wyposażenia technologicznego, w tym hydrozespołów z układami...
- Należy szacować, że do roku 2025 produkcja energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii wykorzystujących hydroenergię może wynosić około 3 TWh na rok - podsumowywał Skobel.

Monika Niemiec-Butryn, dyrektor departamentu w Ministerstwie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej zapewniała, że resort przystąpił do opracowania programu rozwoju śródlądowych dróg wodnych, który będzie osobno dedykowany Wiśle, a osobno Odrze.

- Jeżeli chodzi o Odrę, to warunki hydrotechniczne już zostały zbadane, a więc wiemy, że będzie to najprawdopodobniej 28 stopni wodnych. Chcemy też, żeby na każdym z nich była elektrownia wodna - przekazywała urzędniczka.

Dla Wisły przygotowywane jest studium wykonalności, gdzie zostanie określona liczba stopni. Ponadto na największej rzece przesądzona jest budowa stopnia wodnego w Siarzewie.

Plany rozwoju w zakresie hydroenergetyki ma dodatkowo Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które obecnie administruje 17 elektrowniami o łącznej mocy 20,76 MW.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement