Hodowla norek pod lupą prokuratury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-09-2020,13:30 Aktualizacja: 10-09-2020,14:05
A A A

Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie z urzędu wszczęła postępowanie celem weryfikacji informacji pojawiających się w mediach na temat hodowli norek w Góreczkach - poinformował Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Onet.pl opublikował reportaż "Krwawy biznes futerkowców". Przedstawiono w nim zdjęcia z największej hodowli zwierząt futerkowych w Polsce - wielkopolskiej fermy w Góreczkach - gdzie jest ponad 400 tys. norek.

jan krzysztof ardanowski, jarosław kaczyński, ustawa o ochronie zwierząt, przemysł futrzarski, hodowla norek

Minister spiera się z prezesem. Odejdzie z rządu przez norki?

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa od lat jest wielkim przeciwnikiem uderzenia w przemysł futrzarski. Tymczasem Jarosław Kaczyński, prezes PiS chce szybko przeforsować projekt ustawy o ochronie zwierząt, który zakłada m.in. zakaz...

Reportaż powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, a zdjęcia nagrał aktywista Żenia, który zatrudnił się na fermie, by sprawdzić, w jakich warunkach żyją tam zwierzęta. W filmie pokazano ranne norki, zagryzane przez psy, oraz nawzajem się zjadające.

Po emisji reportażu właściciel fermy Szczepan Wójcik na portalu społecznościowym wydał oświadczenie. O reportażu napisał: "Zwinnie zaplanowana akcja @onetpl. Złożyliśmy zawiadomienie do Głównego Lekarza Weterynarii, aby na naszą prośbę przeprowadził pełen audyt fermy. Nie mam żalu do redaktora, miał zrobić to, co było w planie".

Skomentował również sprawę zatrudnionego na fermie ukraińskiego aktywisty.

"W naszym przekonaniu mężczyzna ten zatrudnił się na fermie w celu sprowokowania konkretnych czynności, które wynikały z jego złej woli, a przed rozpoczęciem jego pracy nigdy wcześniej nie miały miejsca. Jesteśmy przekonani, że misją podstawionego działacza Otwartych Klatek, było między innymi celowe wypuszczanie zwierząt i późniejsze rejestrowanie konkretnych sytuacji oraz niedopełnienie obowiązków pracowniczych, polegających na niezwłocznym zabezpieczeniu i odstawieniu do ambulatorium tych zwierząt, które w wyniku rywalizacji z innymi osobnikami ucierpiały" - informuje Wójcik.

ustawa o ochronie zwierząt, zwierzęta futerkowe, ubój rytualny, michał moskal, schroniska dla zwierząt,

Koniec z łańcuchami dla psów i hodowlą zwierząt futerkowych

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych i koniec z łańcuchami dla psów - zapowiada Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS o projekcie dotyczącym ochrony zwierząt. - W...

- Prokuratura Rejonowa w Krotoszynie wszczęła w tej sprawie postępowanie w celu weryfikacji informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej na temat hodowli norek w Góreczkach" - poinformował Meler.

Na fermie w Góreczkach kontrolę przeprowadziły już służby weterynaryjne. Na miejsce udali się z-ca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Poznaniu, przedstawiciel działu chorób zakaźnych i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie.

- Nie ma tam żadnych uchybień, które nakazywałyby podjęcie działań. Nie ma nic, co rzutowałoby na to, że tam dzieje się tam coś niedobrego - powiedział Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu. Jego zdaniem zwierzęta są zadbane i przetrzymywane w dobrych warunkach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu