Handlowali zwierzętami hodowlanymi. Ponad 300 zarzutów dla małżeństwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2022,8:40 Aktualizacja: 07-10-2022,8:42
A A A

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się dochodzenie prowadzone przez policjantów w sprawie nieprzestrzegania przepisów o ochronie zdrowia i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Małżonkowie usłyszeli 311 zarzutów.

Zajmujący się zwalczeniem przestępczości gospodarczej i korupcji funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku (woj. mazowieckie) przez ostatnie kilka miesięcy pracowali nad sprawą zgłoszoną przez jednego z lekarzy weterynarii.

Ustawa o ochronie zwierząt, organizacje prozwierzęce, bydło, hodowcy bydła, zwierzęta hodowlane, obrońcy praw zwierząt

Znęcanie się nad zwierzętami oraz ich odbiór

Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem z zamiarem bezpośrednim. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do lat 3 lub od 3 miesięcy do 5 lat. Ich odebranie może nastąpić dopiero w sytuacji, gdy sąd rozpatrując akt oskarżenia, stwierdzi, że...

Dotyczyła małżeństwa z gminy Baboszewo zajmującego się kupnem i sprzedażą zwierząt hodowlanych. Wiele wskazywało na to, że prowadząc działalność, małżonkowie nie stosowali się do przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

- Żmudna praca policjantów, skrupulatne gromadzenie i analiza materiałów, pozwoliły na postawienie 65-letniemu mężczyźnie aż 263 zarzutów, a jego 63-letniej żonie 48. Mieszkaniec gm. Baboszewo w 2020 i 2021 roku nie wywiązywał się z obowiązku poinformowania lekarza weterynarii o każdym planowanym przewozie zwierząt hodowlanych. Kobieta umożliwiała natomiast przeładunek zwierząt na terenie swojej firmy, w miejscu niespełniającym wymogów weterynaryjnych - informuje kom. Kinga Drężek-Zmysłowska, oficer prasowy płońskiej KPP.

Akt oskarżenia zawierający w sumie 311 zarzutów, został już skierowany do płońskiego sądu. Małżonkom grozi wysoka kara grzywny i rok pozbawienia wolności.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu