"GW" o KOWR: maszynka do wyciągania pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2024,10:30 Aktualizacja: 25-04-2024,10:31
A A A

„Skandal goni skandal po wejściu nowej ekipy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa” - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza", publikując wywiad z wicedyrektorem KOWR Lucjanem Zwolakiem.

Zastępca dyrektora generalnego ośrodka, pytany o najbardziej bulwersujące inwestycje spółki, wskazał na udzielenie gwarancji bankowych firmie Eskimos S.A. na kwotę 100 mln zł. Jego zdaniem, to nie inwestycje, a „zaangażowania finansowe”.

Zwolak był też pytany o inwestycje związane ze Spółdzielnią Mleczarską Bielmlek z Bielska Podlaskiego, Jurajskim Agro-Fresh Park SA czy z budową Terminala Intermodalnego w Bydgoszczy. "To nie jest pytanie do mnie. Choć mogę podpisać się pod stwierdzeniem niegospodarności" - odpowiedział.

"GW" przypomniała, że od 1998 r. prezesem spółdzielni mleczarskiej był (z przerwami) Tadeusz Romańczuk, a w 2019 r. - już wiceministrem. Zwróciła uwagę, że wtedy właśnie KOWR udzielił gwarancji kredytowych spółdzielni na 30 mln zł.

"Spółdzielnia upadła, KOWR stracił 24 mln zł" - zauważyła.

eskimos, akcje, skup jabłek, jabłka

KOWR nie chce ugody ze spółką Eskimos. Odzyskał 50 mln zł, drugie tyle jest w sporach sądowych

Firma Eskimos zaproponowała Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przejęcie swych akcji na kwotę 45 mln zł. KOWR nie jest zainteresowany tą propozycją - poinformował we wtorek na briefingu wiceszef tej instytucji Lucjan Zwolak. W 2018 r....

Wicedyrektor KOWR powiedział, że nie zna "podobnej sytuacji, by budżet państwa wsparł osoby fizyczne w nabyciu przez nie własności udziałów w przedsiębiorstwie komercyjnym". Dodał, że podobnie jak w przypadku Eskimosa, trwa w tej sprawie postępowanie prokuratorskie.

Zwolak był też pytany o spółkę Vitera Trade i zakup ok. 100 ha rozrzuconych w kilku województwach. Poinformował, że KOWR przeznaczył na to 6 tys. zł, choć wartość spółki szacowana była na ok. 1 mln zł.

"Problem w tym, że przed nabyciem udziałów spłonęła dokumentacja spółki i nie można oszacować wysokości jej zobowiązań. A w hipotekach tych nieruchomości są zapisy, obciążenia na ok. 7 mln złotych" - dodał.

Na uwagę dziennikarki, że jest ostrożny w ocenie, Zwolak odparł, że nie może się wypowiadać, bo trwa analiza. "Do końca kwietnia analizujemy działalność 31 spółek strategicznych, nad którymi nadzór sprawuje KOWR" - poinformował. "Sądzę, że w połowie maja przedstawimy kolejne informacje, może jeszcze bardziej szokujące niż te obecne" - dodał.

Poleć
Udostępnij