GUS: stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 procenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2017,12:50 Aktualizacja: 26-04-2017,13:17
A A A

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 proc. wobec 8,5 proc. w lutym - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Premier Beata Szydło powiedziała, że dane GUS pokazują, że polska gospodarka rozwija się dynamicznie.

GUS podał, że liczba bezrobotnych w marcu zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.324,2 tys. wobec 1.383,4 tys. osób przed miesiącem. Wydajność pracy w przemyśle w minionym miesiącu wzrosła o 4 proc. rok do roku przy większym o 3,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,1 proc.

sieci handlowe, handel, biedronka, strajk pracowników sieci handlowych, Jeronimo Martins Polska

Pracownicy sieci handlowych mają dość. 2 maja będą protestować

2 maja w kilku ogólnopolskich sieciach handlowych zaplanowano protest przeciwko warunkom pracy - poinformował Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ Solidarność. W akcję tzw. strajku włoskiego włączą się...

Do danych GUS dotyczących spadku bezrobocia odniosła się premier Beata Szydło, która była z wizytą w firmie produkcyjnej Radmot w Woli Gutowskiej, k. Jedlińska na Mazowszu.  

- Dzisiaj kolejna dobra informacja - bezrobocie w Polsce spadło do 8,1 punktu procentowego. To pokazuje, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką - powiedziała premier.

We wtorek rząd przyjął plan finansowy na lata 2017-20. "Szacuje się, że w 2017 r. stopa bezrobocia spadnie do 5,7 proc. z 6,2 proc. w 2016 r. W 2018 r. ukształtuje się ona przeciętnie na poziomie 5,0 proc., aby w 2020 r. zmniejszyć się do rekordowo niskiego poziomu 4,0 proc." - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Elżbieta Rafalska, minister pracy powiedziała, że rozważany jest pomysł podniesienia zasiłku dla bezrobotnych. - Decyzja nie jest podjęta. Wysokość zasiłku dla osób bezrobotnych jest jednym z najniższych zasiłków i wypłacana jest stosunkowo krótko - struktura osób zarejestrowanych a uprawnionych jest niewielka - to jest 15-18 proc. Jest świetna sytuacja na rynku pracy i łatwiej można ją znaleźć - powiedziała szefowa resortu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj