GUS spisał już kilkanaście tysięcy gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2020,18:15 Aktualizacja: 07-09-2020,18:30
A A A

- Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych w Powszechnym Spisie Rolnym, który ruszył 1 września - poinformował Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada. Obejmie zasięgiem cały kraj. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca prowadziły działalność rolniczą.

powszechny spis rolny 2020, Główny Urząd Statystyczny, gospodarstwa rolne

Rusza spis rolny. Policja ostrzega przed oszustami

Policjanci apelują, żeby zwracać baczną uwagę na dokumenty, którymi legitymować się będą osoby przedstawiający się jako ankieterzy. Oszuści mogą bowiem podszywać się pod wysłanników Głównego Urzędu Statystycznego. 1 września w...

- Pierwszy września był tą datą krytyczną dla nas. Z oczekiwaniem patrzyliśmy na nią. Przez te kilka pierwszych dni już widzimy, że rolnicy zaczęli się samospisywać przez internet. Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych. To jest dla nas dobra wiadomość - powiedział szef GUS w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Dodał, że przed Urzędem stoi duże wyzwanie, aby odpowiednio komunikować przez trzy miesiąca i zachęcać rolników do spisu przez internet.

- Jakiś szczególnych informacji kontrowersyjnych nie mamy. Z tego co wiemy, aplikacja działa bardzo dobrze i już kilkunastu tysiącom udało się spisać - powiedział.

Rozkrut przekazał, że GUS szykował się do spisu przez internet niezależnie od pandemii, bo chciał być nowoczesny.

- Taka forma przeprowadzenia spisu jest też tańsza. Pandemia nadała dodatkowy wymiar. I teraz szczególny nacisk kładziemy na to, żeby komunikować, zachęcać i promować tę formę, która jest naszą podstawową formą udziału w samospisie. Wydaje mi się, że dobrze przygotowywaliśmy się do tego, bo aplikacja spisowa wygląda dobrze. Myślę, że dobrze się ją obsługuje - wyjaśnił.

WIDEO Teledysk do piosenki "Spiszmy się" promującej Powszechny Spis Rolny


powszechny spis rolny 2020, Główny Urząd Statystyczny, gospodarstwa rolne, Dominik Rozkrut

Na podstawie spisu kształtowana jest polityka żywnościowa

- Rola spisu rolnego jest nie do przecenienia. Na podstawie zebranych wyników kształtowana jest polityka rolna, żywnościowa kraju na wiele lat - mówi Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Powszechny Spis Rolny...

Wskazał, że zbierane dane mają istotne znaczenie dla kształtowania polityki rozwoju kraju.

Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych - (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon - dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów, czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.

Rolnik może zadzwonić również na infolinię spisową 22-279-99-99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora), z którą można się kontaktować w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w nim może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu