Grzywna, a nawet areszt za zbieranie ślimaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2016,13:00 Aktualizacja: 18-10-2016,13:10
A A A

Ślimak winniczek jest w Polsce objęty częściowo ochroną, a jego pozyskiwanie jest reglamentowane. Bo w niektórych regionach Polski populacja został niegdyś  przetrzebiona.

Na Dolnym Śląsku postanowiono zorientować się w liczebności gatunku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu (dzięki dofinansowaniu z tamtejszego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) zleciła w 2016 r. wykonanie ekspertyzy "Ocena liczebności i rozmieszczenia populacji ślimaka winniczka (Helix pomatia L.)" na terenie województwa.

zbiory ślimaka winniczka, stanisław bąkowski,  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

W Lubuskiem zbiorą 150 ton ślimaka winniczka

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. rozpoczęła przyjmowanie wniosków dotyczących pozyskiwania ślimaka winniczka. Zbiór mięczaków będzie możliwy od 20 kwietnia do 31 maja, a limit ustalony na ten rok dla woj....
"Eksperci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uznali, że populacja ślimaka winniczka na terenie województwa dolnośląskiego nie jest zagrożona mimo intensywnej eksploatacji komercyjnej.

Jednakże z uzyskanych danych wynika, że blisko 41 proc. populacji ślimaka winniczka na terenie województwa osiąga wymaganą do odłowów komercyjnych średnicę muszli (>30 mm), co oznacza, że mimo wszystko istnieje groźba nadmiernego wyeksploatowania zasobów ślimaka" - podaje wrocławska RDOŚ.

Żeby korzystanie z tego zasobu środowiska było racjonalne, eksperci określili limit pozyskania winniczka na lata 2017-2021. To 500 ton rocznie.

Warto dodać, że w rozporządzeniu ministra środowiska z 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt zezwolono na zbiór osobników o średnicy muszli powyżej 30 mm, przez 30 dni łącznie w danym roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja.

ślimak, hodowla ślimaka, pasłęk, Grzegorz Skalmowski

Ślimakami spod Pasłęka zajadają się Francuzi, Włosi i Hiszpanie

Hodowane pod Pasłękiem ślimaki eksportowane są m.in. do Hiszpanii, Włoch i Francji. Właściciele hodowli chcieliby powrotu mięczaków na polskie stoły - przepisy na potrawy ze ślimaków można znaleźć już w książce kucharskiej z końca...
Podmioty zainteresowane pozyskaniem tego gatunku muszą składać wnioski do 31 marca.

Prowadzący punkty skupu powinni poinformować zbierających, że w przypadku nieumyślnego pozyskania ślimaków o średnicy muszli poniżej 30 mm, mają oni obowiązek wypuszczenia ich w miejscach dogodnych do przetrwania i dalszego rozwoju, nie narażając tych zwierząt na śmierć.

Pozyskiwanie ze środowiska naturalnego niewymiarowych ślimaków, przetrzymywanie ich do kolejnych sezonów pozyskiwania oraz przekroczenie limitu określonego w zezwoleniu, stanowi wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody. Grozi za nie grzywna, a nawet areszt.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu