Gospodynie i strażacy OSP mogą wiele zyskać na promocji szczepień

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2021,14:20 Aktualizacja: 08-07-2021,14:29
A A A

Zwiększenie wsparcia dla kół gospodyń wiejskich i jednostek OSP za promocję szczepień przeciw COVID-19 zapowiedział w Woli Polskiej (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

- Będziemy zwiększać pulę środków na koła gospodyń wiejskich, ponieważ widzimy, jak pozytywną rolę odgrywają - powiedział szef rządu. Zaapelował do kół "o wielką aktywność, która może spowodować, że więcej niż dwa razy tyle środków wpłynie do was w tym roku".

pandemia koronawirusa, rozwój obszarów wiejskich, program ESPON

Pandemia COVID-19 może być przełomem w rozwoju regionów wiejskich

Państwa UE, zamiast walczyć środkami ekonomicznymi z wyludnianiem się obszarów rolniczych i starzeniem się ludności na tych terenach, powinny raczej zaakceptować ten trend i skoncentrować się na zagwarantowaniu mieszkańcom dobrych...

Dodał, że za apelem stoi pandemia koronawirusa. - Dziś piękne słońce, polana, wszyscy się cieszą, ale na dobrą sprawę nie wiemy do końca, jak będzie wyglądać jesień. Chcemy się przygotować na najgorsze. Wiemy, że aby to najgorsze - utrata życia i zdrowia naszych najbliższych - nie nastąpiło, musimy się szczepić - podkreślił polityk.

Morawiecki przypomniał, że prowadzone przed kilkudziesięciu laty masowe szczepienia przeciw odrze, różyczce i polio pozwoliły wyeliminować te choroby.

- Dzisiaj mamy COVID-19, wirusa SARS-CoV-2, który powoduje oprócz utraty zdrowia, życia także ogromne perturbacje w życiu gospodarczym. Zamykane są całe działy gospodarki. Chcemy temu zapobiec, dlatego ogłaszamy dzisiaj nowy konkurs, który ma zachęcić do tego, żebyście jako liderki, liderzy środowisk lokalnych zachęcili sąsiadów, rodziców, babcie, dziadków, córki do tego, żeby się wszyscy szczepili - powiedział.

Dodał, że konkurs pozwoli kołom uzyskać więcej środków na działalność w zależności od skuteczności zachęty do szczepień. - Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Setki, tysiące kół gospodyń wielskich, ochotniczych straży pożarnych - bo ich też będzie dotyczył konkurs - będą mogły pozyskać dodatkowe środki na swoją aktywność – zapowiedział premier. Dodał, że będą też nagrody konkursowe dla najlepszych.

Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa poinformowała, że w konkursie koła będą mogły otrzymać do 8 tys. zł na organizację wydarzeń promujących szczepienia, a każde, któremu uda się zaszczepić ponad 100 osób, otrzyma dodatkowe premie.

W ostatnim etapie konkursu koło, które zorganizuje imprezy, gdzie zaszczepi się najwięcej osób, otrzyma 100 tys. zł. Wnioski konkursowe będzie można składać do powiatowych biur ARiMR. - Tylko od nas zależy, czy jesienią będziemy borykać się z czwartą falą czy uda nam się przed tym uchronić - powiedziała.

Szef rządu zapowiedział ponadto, że program wsparcia finansowego KGW będzie rozszerzany - Agencja przeznaczy na ten cel dodatkowe 40 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj