Gospodarze muszą godnie żyć. Polityka rolna potrzebuje zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2017,8:30 Aktualizacja: 19-11-2017,8:57
A A A

W polityce rolnej Wspólnoty powinien dokonać się zwrot - przekonywali uczestnicy "Kongresu Wsi Polskiej w Unii Europejskiej", który odbył się w Sejmie. Spotkanie zorganizowały SLD oraz Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE.

- Zaprosiliśmy dzisiaj przedstawicieli wsi polskiej, rolników, producentów, ale także ludzi pracujących dla sektora rolnego i mieszkających na wsi. Są dwa wiodące tematy - dopłaty rolne po ewentualnym Brexicie i żądanie zwrotu w polityce UE w zakresie rolnictwa - mówił Bogusław Liberadzki, wiceszef PE.

Krzysztof Jurgiel, Pakt dla obszarów wiejskich, strategia rozwoju wsi i rolnictwa, Strategia na rzecz odpowiedzialnego

"Pakt dla obszarów wiejskich" będzie gotowy do końca roku

- Jednym ze strategicznych projektów, nad którym pracuje rząd, który zostanie przedstawiony do końca tego roku, jest "Pakt dla obszarów wiejskich". Będzie służył wzmocnieniu rolnictwa, jako silnej gałęzi...

Jak zaznaczył, zwrot w unijnej polityce rolnej powinien dotyczyć: "skończenia z niesprawiedliwymi cenami narzucanymi przez wielkich odbiorców, skończenia z kumulacją w ograniczonych rękach całych sektorów rolnych, ustalenia - gdy trzeba będzie nawet w sposób kartelowy - cen dla rolników zawsze powyżej kosztów opłacalności".

- Rolnicy nie przychodzą po prośbie, oni przychodzą z żądaniem. Chcą mieć uczciwe warunki do prowadzenia działalności. Zarówno w tym wielkim wymiarze produkcji żywności dla każdego z obywateli UE, jak i w wymiarze godnego źródła utrzymania rodziny. Te postulaty wyjdą na zewnątrz i do Parlamentu Europejskiego i do Komisji Europejskiej - mówił Liberadzki.

Cezary Olejniczak zaznaczył, że debata w Sejmie dotyczyła także polityki krajowej. - Dyskutujemy o zróżnicowaniu polskiego rolnictwa, o obszarach, które są wykluczone, o nierównym dostępie do komunikacji, do służby zdrowia, edukacji, pomocy społecznej. Rozmawiamy też o polityce senioralnej, bo Polska wieś od lat się starzeje, i to ludzie lewicy na polskiej wsi zauważają - mówił polityk SLD.

ustawa o wspieraniu obszarów wiejskich, obszary wiejskie, andrzej duda, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich

Prezydent podpisał nowelę ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada, że od 2018 r. fundacja programów pomocy dla rolnictwa FAPA straci funkcję jednostki...

Jak mówił, "polska wieś to nie tylko prawica, to nie tylko Kościół katolicki". - To również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Ludowych Zespołów Sportowych, Ochotniczych Straży Pożarnych i tam są ludzie lewicy. Ci ludzie przyjechali dzisiaj na zaproszenie SLD i europejskich socjalistów do polskiego parlamentu, żeby o tych problemach w swoich regionach powiedzieć - mówił Olejniczak.

Wyraził nadzieję, że premier Beata Szydło i rząd usłyszą o problemach, które są podejmowane na Kongresie. - Mamy świadomość, że tych problemów nie można rozwiązać działając tylko w Polsce. Oczekujemy od rządu dobrej współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem europejskim oraz Radą - powiedział Liberadzki.

Polityk SLD Tomasz Krzesiński mówił, że podczas Kongresu padają też postulaty, aby w większym stopniu na polskiej wsi wykorzystać spółdzielczość produkcyjną, która w ostatnich latach została bardzo zaniedbana.

- Mówimy również o rezerwach, które można wykorzystać do rozwoju polskiego rolnictwa i do zwiększenia polskiej konkurencyjności. Domagamy się od rządzących, by polskie rolnictwo traktowano jednakowo. Dzisiaj różnicuje się gospodarstwa indywidualne od gospodarstw spółdzielczych, czy tych, które powstały z podziału bądź likwidacji PGR - mówił.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE