Gminy z dofinansowaniami na budowę lub modernizację zbiorników retencyjnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2024,8:05 Aktualizacja: 24-04-2024,8:09
A A A

8,4 mln zł dofinansowania otrzymało 16 gmin na Podkarpaciu na budowę zbiorników retencyjnych lub modernizację już istniejących. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowy na dofinansowanie tych inwestycji.

Jak podkreślił wicemarszałek woj. podkarpackiego Piotr Pilch, to kolejne działania samorządu w obszarze zarządzania zasobami wodnymi.

„Nasze działania w tym zakresie mają przyczynić się do zwiększenia retencji na obszarach wiejskich, co pozwoli przeciwdziałać negatywnym skutkom suszy, z którymi coraz częściej boryka się również nasz region” – podkreślił.

nik, kontrola, program, zasoby rolne, tereny rolne

NIK miażdży realizację Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych

Realizacja Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) była nieskuteczna i nie była prawidłowa. Celem było zwiększenie retencji korytowej o 100 mln m sześc....

Samorząd województwa ma jeszcze do rozdysponowania na ten cel blisko 18 mln zł.

Pilch apelował do zabranych przedstawicieli gmin, aby informowali innych włodarzy gmin o tym, że takie środki na ten cel są jeszcze do rozdania. „Naprawdę gorąco zachęcamy, żeby złożyć wnioski i uzyskać dofinansowanie” – powiedział wicemarszałek.

Nabór wniosków na dofinansowanie kolejnych zadań z zakresu infrastruktury retencyjnej potrwa do końca kwietnia 2024 roku.

We wtorek umowy podpisane zostały z 16 gminami, które zrealizują w sumie 17 inwestycji. Gmina Lubaczów otrzymała dofinansowanie na dwie inwestycje. Pieniądze otrzymały również gminy m.in. Harasiuki, Narol, Laszki, Nowa Sarzyna, Pruchnik, Tarnowiec, Jedlicze i Żyraków. 

Poleć
Udostępnij