Gigantyczny przekręt na oleju rzepakowym. CBŚP zadała kolejny cios

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2021,14:55 Aktualizacja: 15-01-2021,14:58
A A A

Na straty w wysokości minimum 61 mln zł miała narazić Skarb Państwa rozbita przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zorganizowana grupa przestępcza. Zajmowała się obrotem m.in. olejem rzepakowym.

Rozwiązaniem sprawy śledczy zajmują się od października 2016 roku. Przez ten czas przeszukali kilkadziesiąt siedzib firm na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego.

wyłudzanie dofinansowania ue, arimr, cbśp, producenci owoców i warzyw, sadownicy

CBŚP zatrzymało producentów owoców i warzyw. Agencja straciła miliony

CBŚP zatrzymało 10 osób, które miały wyłudzać dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że agencja mogła stracić co najmniej 21 mln zł. Wśród podejrzanych są...

Zabezpieczyli dokumentację dotyczącą handlu i transportu różnego rodzaju towarami, którą poddawano dokładnej analizie i weryfikacji.

"Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy w latach 2015-2016 mogli nie odprowadzić należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego handlu surowym olejem rzepakowym i granulatem tworzyw sztucznych. Jak ustalono, proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie w/w towarami w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, które następnie dokonywały ich sprzedaży na terenie kraju, nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa" - precyzuje CBŚP w komunikacie.

Według ustaleń funkcjonariuszy, w nielegalną działalność może być zamieszanych 20 krajowych i 5 zagranicznych podmiotów gospodarczych. Szacowana wartość uszczuplenia należności publicznoprawnych wynosi co najmniej 61 milionów złotych.

oleje roślinne, karuzela vat, kas, oszustwa na oleju

Wielkie oszustwo na roślinnych olejach

5 mln złotych wynosi szacowana wartość strat Skarbu Państwa w wyniku oszustwa na olejach roślinnych. Służby wykryły bazę, gdzie były podgrzewane, by zyskały tożsamość posmażalniczych. Znalezienie pośrednika w kolejnej "karuzeli VAT" to...

"Pierwsze uderzenie w grupę nastąpiło w marcu 2020 roku, kiedy to policjanci zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w handlu olejem rzepakowym bez uiszczania należnego podatku VAT. Ponadto grozi im odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności oraz za przestępstwa karno-skarbowe" - wskazuje CBŚP.

Kolejny cios zadało w tym tygodniu, kiedy zatrzymano następnych 7 podejrzanych. Tym razem działania były prowadzone na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego.

"Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania" - zastrzegają stróże prawa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu