Geotermia w miastach i biomasa na wsi. Sposób na czyste powietrze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-04-2016,10:00 Aktualizacja: 06-04-2016,10:34
A A A

Podstawowym odnawialnym źródłem energii w dużych aglomeracjach w Polsce powinna być geotermia, a na terenach wiejskich biomasa - uważa Jan Szyszko, minister środowiska. Jego zdaniem to jeden ze sposobów ograniczania tzw. niskiej emisji.

- Jakość powietrza jest priorytetem resortu środowiska. W tej chwili niezwykle ważną sprawą są pyły zawieszone, tzw. pył PM2,5 i PM10 - w tym zakresie są zdecydowanie przekroczone normy w dużych aglomeracjach. Trzeba będzie zastosować tam nowe technologie spalania zarówno węgla, jak i innych nośników energii. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na odnawialne źródła energii, a takim podstawowym z nich dla dużych aglomeracji powinna być geotermia - powiedział PAP szef resortu.

powietrze, zanieczyszczenie, GIOŚ, internet, ostrzeżenie, środowisko

Teraz każdy może sprawdzić jakość powietrza w swojej gminie

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił nowy serwis, za pośrednictwem którego każdy może znaleźć rzetelne i aktualne informacje na temat jakości powietrza w swojej okolicy. W internecie są prezentowane dane pochodzące...

Jak wskazał Polska ma dosyć duże doświadczenia w tej kwestii. - Jest geotermia podhalańska, która w tej chwili pracuje już na pełnych obrotach i rzeczywiście przyczynia się do tego, żeby tych pyłów nie było. Chcę przypomnieć, że zasoby geotermalne w Polsce są przebogate. Zgodnie z inwentaryzacją śp. profesora Juliana Sokołowskiego przewyższają kilkadziesiąt razy nasze potrzeby cieplne - podkreślił minister.

Szyszko zauważył, że źródła geotermalne można wykorzystywać przez cały rok, jak również przez całą dobę, niezależnie od pogody, bez względu na to "czy jest ciemno, czy widno, czy wieje wiatr, czy pada deszcz".

Pytany, czy geotermia będzie w jakiś szczególny sposób wspierana np. w ramach programów NFOŚiGW, minister zaznaczył, że była wspierana w ramach funduszu w latach 2005-2007, gdy PiS był poprzednio u władzy.  

Na terenach wiejskich podstawowym źródłem energii powinna być natomiast - zdaniem polityka - biomasa, a tereny niezurbanizowane mają szansę być samowystarczalne energetycznie. - Tu wyprzedzamy nawet Unię Europejską, a mianowicie chcemy, żeby Polska była liderem w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego: circular economy, co w tej chwili jest niezwykle ważne - dodał minister.

Szef resortu środowiska zapewnił, że będą kontynuowane tradycyjne programy skierowane na ograniczanie niskiej emisji, czy termomodernizacji. - Ograniczanie niskiej emisji poprzez efektywniejsze spalanie, a również przez odnawialne źródła energii, jak również oczywiście nowe technologie - wymienił.

Na pytanie, czy nie obawia się, że opóźniająca się ustawa o OZE nie zahamuje rozwoju wykorzystania biomasy, odparł: - Ściśle współpracujemy z ministerstwami energii i rolnictwa. Zrobimy wszystko, żeby te opóźnienia nadrobić. Są one rzeczywiście duże, grożą nam pewne sankcje ze strony Unii Europejskiej - podkreślił na koniec Szyszko.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE