Gaz potrzebny do suszenia zbóż. Producenci chcą taryfy ochronnej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2022,19:40 Aktualizacja: 15-06-2022,19:46
A A A

Ustanowienie taryfy ochronnej jeśli chodzi o ceny gazu dla rolnictwa, albo chociaż przyporządkowanie rolników pod instytucję pożytku publicznego - to postulat Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ).

Związek interweniuje w sprawie zabezpieczenia odpowiednich ilości nośników energii dla rolnictwa, w tym szczególnie gazu oraz oleju opałowego, w cenach gwarantujących opłacalność produkcji.

transport ukraińskiego zboża, rynek zbóż, ceny ziarna, Wiktor Szmulewicz, KRIR

Ukraińskie zboże wypiera polskie? Różnice cen niepokoją

Zwracam się do Pana Premiera o interwencję i spowodowanie eksportu w pierwszej kolejności polskiego zboża. Głodującemu światu można pomóc polskim zbożem! - napisał Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. W apelu do szefa...

"Drożejący gaz, który jak wiemy wynika z aktualnej sytuacji geopolitycznej, to nie tylko - w konsekwencji - drożejące nawozy w rolnictwie. Gaz, ale także olej opałowy, już za chwilę będą przez rolników wykorzystywane przy suszeniu rzepaku, zbóż czy kukurydzy. Niestety, jak obserwujemy, w ciągu ostatniego roku gaz zdrożał sześcio-, a nawet siedmiokrotnie. To niestety, stawia opłacalność produkcji rolniczej pod bardzo dużym znakiem zapytania" - pisze Stanisław Kacperczyk, prezes Zarządu PZPRZ.

Jak przypomina, to rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dlatego nie wolno dopuścić do sytuacji, w której nie będzie ich stać na zakup gazu do suszarni, a niedosuszone ziarno rzepaku czy zbóż zmarnuje się w procesie przechowywania.

"Naszego kraju nie stać na takie marnotrawstwo, tym bardziej że to polskie zboże właśnie może pomóc zapobiec wystąpieniu klęski głodu w krajach, które do tej pory były odbiorcami ziarna z objętej wojną Ukrainy. Należy zrobić wszystko, aby wykorzystać ten potencjał eksportowy, a temu powinno służyć m.in. wsparcie polskich rolników w zbijaniu niebotycznych cen nośników energii" - czytamy w wystąpieniu Związku.

PZPRZ wskazuje, że w marcu rząd - w obliczu polityki Rosji - przedłużył ochronę taryfową dotyczącą cen gazu dla odbiorców domowych oraz instytucji pożytku publicznego aż do 2027 r. Osłoną objęto gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły.

"Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wnosi o ustanowienie podobnej taryfy ochronnej jeśli chodzi o ceny gazu dla rolnictwa albo przyłączenie rolników pod instytucję pożytku publicznego. W końcu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju" - brzmi wniosek skierowany do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij