Fundusz Innowacji i Rozwoju będzie wspierał rozwój rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2018,8:10 Aktualizacja: 19-10-2018,8:20
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapowiedział utworzenie w ramach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) specjalnego Funduszu Innowacji i Rozwoju. Dodał, że ma  zacząć działać z początkiem 2019 r.

Szef resortu, który przebywał w oddziałowej siedzibie KOWR w Łysomicach pod Toruniem podkreślił, że fundusz przez różnego rodzaju działania ma wspierać polskie rolnictwo, biorąc pod uwagę również wyzwania, przed jakim stoi globalizujące się rolnictwo świata.

rolnictwo, innowacje w rolnictwie, zarządzanie gospodarstwem rolnym, zrównoważone rolnictwo, jan krzysztof ardanowski

Innowacyjność to podstawa rozwoju rolnictwa

- Polskie rolnictwo musi się oprzeć na innowacyjności i ma to być nie tylko mechanizacja, robotyzacja czy informatyzacja ułatwiająca pracę, ale także poszukiwanie nowych produktów, na które oczekują konsumenci - powiedział Jan...

- Innowacyjność rozumiana jako wsparcie dla rynku, dla firm, dla rolnictwa i jego rozwoju, dla dostosowywania jego oferty do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, ale również bardzo silnego - w Polsce w szczególności - związania z żywnością tradycyjną, regionalną, która może być naszą szansą, wyróżnikiem na tle innej, nie tak dobrej żywności, jaka na świecie dominuje - mówił o projekcie Funduszu.

Według niego będzie on narzędziem do wspierania powiązań nauki rolniczej z przetwórstwem, z gospodarstwami, zarówno w zakresie nowych technologii, techniki, opracowań satelitarnych, teledetekcji, ale również do wyeksponowania żywności wysokiej jakości, która może być znakiem rozpoznawczym Polski na świecie.

- Ustawa o Funduszu Innowacji i Rozwoju mam nadzieję, że zafunkcjonuje od 1 stycznia 2019 r. Wszystkie działania są nakierowane na to, żeby Sejm w tym roku jeszcze tę ustawę przyjął i żeby weszła ona w życie - oświadczył polityk. Dodał, że środki przeznaczane na fundusz pochodziły będą z różnych źródeł - ze wsparcia budżetowego, ale również z przesuwania części środków z dochodów KOWR.

eksport, żywność, eksport żywności, agrobiznes, dywersyfikacja eksportu

W tym roku eksport żywności może osiągnąć 30 mld euro

W tym roku wartość zagranicznej sprzedaży żywności może zbliżyć się do 30 mld euro - ocenił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że o ponad 10 proc. wzrósł eksport do największego odbiorcy polskich produktów - Niemiec....

- Nie jest niczym dziwnym, że chcemy, aby polskie rolnictwo liczyło się na świecie, żeby było w czołówce tych krajów, w których produkcja jest dla świata ważna - oświadczył Ardanowski. Zaznaczył jednocześnie, że na rozwój polskiego rolnictwa należy patrzeć bardzo realnie, jakie mogą być nasze przewagi i w czym możemy być lepsi od innych.

- Nie mamy tak wielkich powierzchni uprawnych, jak Brazylia, Argentyna czy w Europie - Rosja i Ukraina. Mamy natomiast przekonanie, że polska żywność jest żywnością bardzo dobrą, wysokiej jakości, która powinna znaleźć również uznanie na rynkach światowych - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Ardanowski dodał, iż istotne jest, aby naszą rodzimą żywność dostosować do oczekiwań konsumentów, jak również, aby podjąć działania, żeby była ona bardziej rozpoznawalna na świecie. Ocenił zarazem, iż w tym kontekście bardzo ważna jest właśnie innowacyjność, która ma pozwolić na wykorzystanie potencjału polskiego rolnictwa.

Minister podkreślił, że jego resort podejmuje „wszelkie możliwe działania by zwiększyć eksport żywności z Polski”. - W tym roku dynamika wzrostu rok do roku wynosi ok. 6 proc. W zeszłym roku było 28,6 mld euro eksportu - nadwyżka ok. 10 mld eksportu nad importem. W tym roku wygląda na to, że będzie to ok. 30 mld euro eksportu - wyliczył.

jan krzysztof ardanowski, radcy rolni, sprzedaż żywności, promocja żywności, eksport żywności

Rząd stawia na promocję żywności. Ruszyły nabory na radców rolnych

Rozpoczęły się nabory na radców rolnych, którzy w polskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie będą promować naszą żywność - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Polska żywność jest naszą wielką...

Jednocześnie przyznał, że takie wyniki, mimo wzrostu, nie są satysfakcjonujące. - Szukamy innych możliwości - podkreślił. Wspomniał przy tym o rozstrzyganych konkursach na tzw. radców rolnych, czyli tych, którzy udadzą się w świat by reprezentować polskie rolnictwo.  

- Dlatego już w najbliższym czasie nasi przedstawiciele udadzą się do Indii, Afryki Południowej, do Moskwy. W kolejnych miesiącach będą to następne kraje z Azji Wschodniej, Zatoki Perskiej, Afryki Północnej i wielu innych regionów świata, gdzie mamy nadzieję, że będziemy mogli zwiększyć eksport polskiej żywności - zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Przypomniał, że KOWR realizuje pomoc żywnościową dla osób potrzebujących w Polsce. - Kilka dni temu zainicjowaliśmy, wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kolejny cykl tej pomocy, która dociera do ponad 1,3 mln Polaków. Są tam wyselekcjonowane grupy produktów spożywczych, przede wszystkim, tych niepsujących się. Jesteśmy w związku z tym przygotowani również, proceduralnie, technicznie, logistycznie, do pomocy dla tych potrzebujących, którzy chcieliby skorzystać z naszej żywności na innych kontynentach – zakończył Ardanowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj