Expo 2017 coraz bliżej. Rząd powołał komisarza generalnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2016,9:15 Aktualizacja: 26-03-2016,9:46
A A A

Rząd powołał komisarza generalnego sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy Expo 2017, która odbędzie się w dniach 10 czerwca - 10 września w Kazachstanie. Będzie nim dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej Andrzej Stefański.

Uchwałę o powołaniu komisarza przedłożył rządowi minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Komisarzem generalnym sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy Expo 2017 został Andrzej Stefański, dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej.

Expo,Mediolan,Włochy,wystawa,Expo 2015

Kończy się wystawa Expo w Mediolanie: 21 mln zwiedzających

Od kłopotów organizacyjnych do sukcesu, którego rozmiarów nikt się nie spodziewał - tak minęło pół roku światowej wystawy Expo w Mediolanie. Zwiedziło ją 21 milionów osób; jedna trzecia to cudzoziemcy. Mimo...
Jak podkreśla CIR w przesłanym PAP komunikacie, Stefański "jako kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty prowadził działalność na rzecz rozwoju polskiego eksportu, wspierał polskie firmy w wejściu na rynek kazachstański i kirgiski, a w 2015 r. został odznaczony odznaką honorową ministra gospodarki +Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej+ i medalem honorowym Stowarzyszenia Eksporterów Polskich +Zasłużony dla eksportu+".

Komisarz ma reprezentować Polskę w kontaktach z rządem Kazachstanu. Będzie wykonywał swoje zadania we współpracy z instytucjami zaangażowanymi w działalność na rzecz promocji Polski za granicą.

Główne zadania komisarza to: bieżąca analiza dokumentów dotyczących zasad i warunków uczestnictwa Polski w Expo 2017; prowadzenie analiz, których efektem będzie wybór najskuteczniejszej formy promocji Polski.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, sławomir majman, expo 2015

Expo 2015: polski pawilon w Mediolanie odwiedziło 1,4 miliona osób

Polski pawilon na światowej wystawie Expo w Mediolanie odwiedziło dotychczas 1,4 mln osób - powiedział Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - Takiego oblężenia polskiego pawilonu, jak w ostatnim...
Ponadto do zadań komisarza będzie należało wypracowanie założeń i przedstawienie koncepcji programowej uczestnictwa Polski w wystawie wraz z kosztami (przedłożenie ich do akceptacji Radzie Ministrów).

Komisarz zajmie się też przeprowadzeniem przetargu publicznego wyłaniającego organizatora i realizatora udziału Polski w wystawie i wspieraniem lobbingu oraz organizacją nadzoru nad tymi inicjatywami.

Do jego zadań będzie należało też - jak napisano w przesłanym PAP komunikacie CIR - "podjęcie działań skutkujących zapewnieniem środków finansowych z budżetu państwa, budżetów regionalnych i od sponsorów, przeznaczonych na sfinansowanie uczestnictwa Polski w Expo 2017", a także "nadzór nad - terminowym i zgodnym z wymogami organizatorów - przygotowaniem polskiej ekspozycji, jej prezentacją i likwidacją".

Hasłem przewodnim wystawy, która będzie trwała od 10 czerwca do 10 września 2017 r. jest "Energia przyszłości".

Kazachstan uzyskał prawo do zorganizowania wystawy w 2012 r. Polska była jednym z pierwszych państw, które poparło zabiegi Kazachstanu o przyznanie Astanie prawa do organizacji Expo 2017. Gospodarze spodziewają się ponad 5 mln zwiedzających.

expo mediolan, pawilon polski

Polski pawilon Expo Mediolan zostaje

Polski pawilon światowej wystawy Expo w Mediolanie wzbudził zainteresowanie organizatorów, którzy chcą pozostawić go wśród innych, równie interesujących. Prośba o przekazanie pawilonu trafiła do Warszawy, informuje PAP....
Zaproponowany przez Kazachstan temat wystawy odwołuje się do globalnych tematów - energoefektywności i odnawialnych źródeł energii.

Kazachstan, mimo posiadania bogatych zasobów ropy naftowej, gazu i uranu, docenia rolę alternatywnych źródeł energii i wspiera promowanie energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.

"Jest to ważne dla Polski, bo nasz kraj może zaoferować Kazachstanowi technologie i rozwiązania proekologiczne, w tym technologie laureatów projektu GreenEvo. Perspektywy dotyczące intensywnej współpracy między polskimi i kazachstańskimi firmami odnoszą się m.in. do budownictwa, gospodarki mieszkaniowo-komunalnej, przemysłu farmaceutycznego i usług medycznych, rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysłu chemicznego, a także sektora energooszczędnych maszyn i urządzeń" - podkreśla CIR.

Jak zaznacza, "udział w Expo 2017 stwarza szansę na bardziej wyrazistą promocję Polski i osiągnięć naszej gospodarki w Kazachstanie", a Polska będzie promować tam Łódź jako potencjalnego organizatora Expo 2022 (proponowany temat to rewitalizacja obszarów miejskich).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu