Eksport żywności ma się dobrze. Szykuje się kolejny rekord

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2017,12:40 Aktualizacja: 03-11-2017,13:35
A A A

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku prawie 27 proc. przychodów branży przetwórstwa żywności stanowiły zyski ze sprzedaży zagranicznej.

Wskaźnik systematycznie rośnie od lat i także w pierwszej połowie br. utrzymuje się na wysokim poziomie. - W 2016 roku wartość wywozu produktów rolno-spożywczych przekroczyła 24 mld euro - to o niecałe 2 proc. więcej w relacji rocznej - mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

eksport produktów spożywczych do chin, województwo łódzkie, prowincja Syczuan, Chengdu, jedwabny szlak

Chińczycy smakują naszych produktów, a eksporterzy liczą na zyski

Polskie jabłka, miody i zboża znalazły się wśród produktów spożywczych, które przedsiębiorcy z Łódzkiego zaprezentują w stolicy prowincji Syczuan. W czwartek rozpoczęła się ich wizyta w Chengdu, ukierunkowana na...

- Przyzwyczailiśmy się, obserwując eksport, do tej dynamiki na poziomie kilku, a nawet kilkunastu procent. Natomiast 2016 rok nie był najłatwiejszym czasem dla eksporterów. Działali w niekorzystnych warunkach spadku cen na rynkach światowych, co przełożyło się na osiągane przez nich wyniki w sprzedaży. Ta strategia rozwoju na rynkach zagranicznych jednak została utrzymana i ostateczny wynik był na plusie, mimo tych niekorzystnych okoliczności - zaznacza ekspert.

W bieżącym roku ceny produktów rolnych poszły jednak w górę, co przyczynia się do wzrostu wartości wywozu.

- Ceny surowców rolnych notowane na rynkach światowych i unijnym są wyższe, co sprzyja wynikom sprzedaży. Po 6 miesiącach wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 13 mld euro. To jest o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje na koniec Rykaczewski.

Eksperci przewidują, że w tym roku wartość eksportu polskiej żywności wyniesie ponad 25 mld euro.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement