Ekolodzy oburzeni decyzją ministra środowiska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2016,11:30 Aktualizacja: 31-03-2016,9:02
A A A

Największe organizacje ekologiczne są zaskoczone "szkodliwą" decyzją szefa resortu środowiska, który ogłosił w piątek zatwierdzenie zmian w Planie Urządzenia Lasu (PUL) Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021.

Co to oznacza w praktyce? Jan Szyszko wyraził zgodę na zwiększenie wycinki drzew na terenie nadleśnictwa, a tym samym "nieodwracalne naruszenie zachodzących w Puszczy Białowieskiej naturalnych procesów, które są jednym z powodów, dla których - również poza parkiem narodowym i rezerwatami - została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO" - twierdzi WWF Polska.

wycinka drzew, puszcza białowieska, leśnicy

Zwiększona wycinka w nadleśnictwie Białowieża

Zwiększenie wycinki drzew w nadleśnictwie Białowieża zatwierdził minister środowiska Jan Szyszko. O swojej decyzji poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Jak tłumaczył, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed...
Organizacja zwraca uwagę, że decyzja ministra jest niezgodna z opinią kluczowych ciał naukowych w Polsce, m.in. Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego czy Komitetu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Wszystkie te instytucje jednoznacznie stwierdziły, że nie powinno się zwiększać wycinki drzew na tym cennym obszarze.

"Taka decyzja odzwierciedla spojrzenie na Puszczę Białowieską z perspektywy produkcji drewna, przy zupełnym zignorowaniu naukowych podstaw ochrony ekosystemów leśnych jako całości. Zasłanianie się potrzebą ochrony puszczy przed postępującą gradacją kornika jest ogromnym nadużyciem i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd" - grzmi WWF Polska.

Ekolodzy zwracają uwagę, że występowanie kornika w puszczy, oraz jego gradacja co kilka-kilkanaście lat, jest procesem naturalnym, wygasającym w sposób spontaniczny. "Tezy o zagrożeniu trwałości siedlisk chronionych dyrektywą siedliskową UE nie znajdują oparcia w faktach" - podkreślają specjaliści.

"Decyzja ministra Szyszko jednoznacznie pokazuje, że nie tylko nie liczy się on z opinią świata nauki i nie dopuszcza do merytorycznej debaty, ale także za nic ma międzynarodowe zobowiązania Polski dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej" - informuje WWF Polska.

Puszcza Białowieska, ekolodzy, Jan Szyszko, Ministerstwo Środowiska, ochrona

Ekolodzy biją na alarm w sprawie Puszczy Białowieskiej

Zaostrza się spór pomiędzy resortem środowiska i największymi organizacjami ekologicznymi. Te ostatnie zarzucają ministrowi kłamstwa i niszczenie Puszczy Białowieskiej, która jest wizytówką naszego kraju na świecie. Ekolodzy...
Znaczące zwiększenie cięć może wpłynąć na wszczęcie postępowania przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, z uwagi na naruszenie integralności obszaru Natura 2000. Niewykluczone jest też nałożenie kar za naruszenie prawa unijnego.

Zarówno Komisja Europejska, jak i UNESCO wysłały do ministra listy w tej sprawie listy.

Puszcza Białowieska jest najcenniejszym lasem nizinnym w Europie i jednym z najcenniejszych na świecie. Jej największą wartością jest wielowiekowa ciągłość niewymuszonych przez człowieka procesów ekologicznych oraz niezwykłe bogactwo gatunków roślin, zwierząt i grzybów.

Właśnie dlatego - podkreślają ekolodzy - cały obszar Puszczy Białowieskiej powinien zostać objęty specjalnym statusem i nie powinna być tam prowadzona gospodarka leśna w myśl Ustawy o lasach, która dotyczy drzewostanów o charakterze gospodarczym.

W ich ocenie, respektowanie zasad ochrony obszaru Natura 2000, jak i Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO wyklucza pozyskiwania drewna, motywowanego względami walki ze szkodnikami czy inną mitologią nie znajdującą zastosowania w ochronie naturalnych ekosystemów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Advertisement