Dzierżawa ziemi pod wiatraki? Gminy ostrzegają mieszkańców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2021,13:05 Aktualizacja: 12-05-2021,13:08
A A A

"Działania tych osób są nieuczciwe", "Prosimy o daleko idącą ostrożność" - tak samorządy gmin wiejskich ostrzegają gospodarzy przed zawieraniem "w ciemno" umów dzierżawy ziemi pod elektrownie wiatrowe.

Mieszkańców powiatu lipskiego na Mazowszu w ostatnich tygodniach odwiedzali przedstawiciele potencjalnych inwestorów, namawiający do wydzierżawiania gruntów pod przyszłe wiatraki.

zasada 10H, turbiny wiatrowe, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ustawa odległościowa

Projekt ustawy łagodzącej zasadę 10H opublikowany

Rząd opublikował i przesłał do uzgodnień projekt ustawy, łagodzącej tzw. zasadę 10H, zabraniającą stawiania turbin wiatrowych w pobliżu zabudowań i form ochrony przyrody. Minimalna odległość ma wynosić 500 m, ale pod szeregiem warunków....

Według relacji gospodarzy, przybysze mieli powoływać się na współpracę w tym zakresie z miejscowymi urzędami czy radami gmin, co miało być zachętą i gwarancją bezpieczeństwa dla właścicieli ziemi.

Gdy do samorządów zaczęły napływać takie informacje oraz pojawili się interesanci chcący porady, bądź potwierdzenia co do podejmowania współpracy ze wspomnianymi oferentami, wydano oficjalne ostrzeżenia.

Mariusz Strąk, wójt gminy wiejskiej Sienno oświadczył, że władze tego samorządu nie prowadzą działań w sprawie budowy elektrowni wiatrowych na podległym terenie oraz nie współpracują z żadnymi firmami i osobami fizycznymi w tym zakresie.

"Osoby spotykające się z mieszkańcami gminy i zachęcające do zawarcia umów dzierżawy gruntu pod elektrownie wiatrowe działają wyłącznie na własną rękę. Władze gminy nie zawarły żadnych porozumień z tymi osobami. Powoływanie się przez te osoby na jakieś porozumienia z władzami gminy jest kłamstwem. Prosimy o daleko idącą ostrożność przy kontaktowaniu się z takimi osobami" - czytamy w komunikacie włodarza.

Podobne ostrzeżenie wydały władze gminy wiejskiej Rzeczniów. Podkreśliły także, że nie prowadzą działań w sprawie budowy elektrowni wiatrowych na swoim terenie i nie zostały zawarte porozumienia z firmami i osobami fizycznymi.

"W ostatnich dniach docierają do nas informacje, iż na terenie gminy pojawiły się osoby zachęcające mieszkańców do zawarcia umów dzierżawy gruntu pod elektrownie wiatrowe. Osoby te powołują się na nieistniejące rozmowy i porozumienia z gminą. Działania tych osób są nieuczciwe i oparte na nieprawdziwych informacjach. Dlatego przestrzegamy Państwa przed podejmowaniem decyzji i podpisywaniem umów dzierżawy, które mogą być dla Państwa bardzo niekorzystne" - podkreślono w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement