Dzieci sporo wiedzą, jak uniknąć zagrożenia w gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2021,14:40 Aktualizacja: 17-06-2021,14:41
A A A

Rekordowa liczba 43,2 tys. prac plastycznych dzieci wpłynęła do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na konkurs na temat bezpieczeństwa na wsi.

Finałowa gala XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy - od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy" odbyła się w resorcie rolnictwa. Konkurs przebiegał pod honorowym patronatem ministra Grzegorza Pudy.

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021, KRUS, wypadki w rolnictwie, choroby zawodowe rolników

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021. KRUS czeka na zgłoszenia

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w 18. Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Zgłaszać można się do 23 kwietna. W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 20...

- Dzieci w rodzinach rolniczych uczone są szacunku do pracy, rodziny, przyrody. Często od najmłodszych lat pomagają rodzicom w codziennych obowiązkach gospodarskich. Dlatego tak ważne są działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci na wsi. Edukacja na temat zagrożeń to doskonała profilaktyka. Dzieci jako bardzo surowi i wrażliwi obserwatorzy świata potrafią w sposób bardzo bezpośredni, szczery oddać to, co w tym świecie budzi w nich lęk. Od małego uczone ostrożności i respektu wobec świata i natury, potrafią bardzo trafnie ocenić i przedstawić za pomocą obrazu wszelkie zagrożenia, których są świadome - powiedział polityk podczas gali.

Tegoroczna edycja poświęcona była działaniom prewencyjnym KRUS na przestrzeni 30 lat. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.

Do tegorocznego konkursu przystąpiło 43 tys. 234 uczniów z 3744 szkół podstawowych z terenów wiejskich. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A-3, jak najlepiej obrazującej konkursowe hasło.

Centralna Komisja Konkursowa wybrała najlepsze prace spośród 96 zakwalifikowanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe. Zostały nagrodzone - dzieci dostały m.in. tablety i przybory do malowania.

- Oglądając tegoroczne prace konkursowe, po raz kolejny przekonałam się, że wiedza dzieci na temat tego, jak należy się zachowywać, czego unikać, w jaki sposób nie narazić się na zagrożenia związane z pracą i przebywaniem w gospodarstwie rolnym, jest naprawdę ogromna. Niezwykłe są też ich talenty oraz pomysły, które wykorzystały do zobrazowania przesłania konkursu. Prace plastyczne przemawiają do wyobraźni, w prosty i jasny sposób przestrzegają oraz informują, jak zachowywać się bezpiecznie - podsumowała konkurs Aleksandra Hadzik, prezes KRUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj