Dwa parki maszyn w gospodarstwie? KRIR: to absurd!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2019,9:25 Aktualizacja: 21-05-2019,9:29
A A A

Rolnicy, którzy kupili z dofinansowaniem maszyny w ramach działania "Rozwój usług rolniczych" słyszą od urzędników, że nie mogą ich używać we własnych gospodarstwach. Ostatecznie na ten temat ma się wypowiedzieć ministerstwo rolnictwa.

Do resortu trafiło właśnie pytanie z Krajowej Rady Izb Rolniczych, będące pokłosiem sygnałów od rolników.

branża maszyn rolniczych, PIGMiUR, sprzedaż ciągników, rejestracja ciągników

Minorowe nastroje w branży maszyn rolniczych

Kiepska ocena rzeczywistości i taka sama prognoza na najbliższą przyszłość są dominujące w branży maszyn i urządzeń rolnych. To zapewne odzwierciedlenie minorowych nastrojów panujących wśród samych rolników. Polska Izba...

Chodzi o to, czy gospodarz, który podpisał umowę w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej" - typ operacji "Rozwój przedsiębiorczości-rozwój usług rolniczych" w ramach PROW 2014-2020, może zakupionym w ramach dofinansowania sprzętem wykonywać pracę (usługi wewnętrzne) we własnym gospodarstwie rolnym.

"Powyższe zapytanie zostało skierowane w kontekście informacji przekazywanych przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z których wynika, że działanie takie jest niedopuszczalne" - wskazuje KRIR.

Zdaniem rolniczego samorządu taka sytuacji doprowadza do absurdu. Rolnik posiadający odpowiedni do prac polowych sprzęt zmuszony byłby bowiem do korzystania z usług w innej firmie lub do posiadania drugiego zestawu maszyn do pracy w gospodarstwie.

"Wydaje się, że jest to sprzeczne z przepisami Ustawy o swobodzie wykonywania działalności gospodarczej, gdyż powszechnie uznawane jest świadczenie tzw. usług wewnętrznych. Nie należy też pomijać faktu, że do zakupionego w ramach projektu sprzętu rolnik dołożył przecież min. 50 proc. wkładu własnego" - zaznacza KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement