Duda: na nowym Jedwabnym Szlaku każdy może zyskać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Z Szanghaju Katarzyna Nocuń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2015,13:25 Aktualizacja: 23-11-2015,14:32
A A A

Andrzej Duda, liczy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w Polsce. Prezydent, który otworzył w poniedziałek w Szanghaju Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze dodał, że Polska chce być ważnym partnerem dla Chin.

Duda zaznaczył, że projekt "Jednego Pasa, Jednej Drogi" to wielka szansa dla rozwoju Chin, Azji i Europy, w tym Polski. - Polskie władze i przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane inwestycjami planowanymi w ramach tego ambitnego projektu. Polska może odegrać w nim kluczową rolę dzięki swemu położeniu geograficznemu, dzięki doświadczonym biznesom z różnych branż - powiedział.

Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednej Drogi", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.

Nowy Jedwabny Szlak, Marcin Kaczmarski, Damian Wnukowski

Nowy Jedwabny Szlak Chin szansą dla Polski. Żywność podbije Azję?

Lansowana przez władze Chin koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku to dla nas szansa na zwiększenie eksportu do tego państwa. W relacji z tym krajem mamy rekordowy deficyt handlowy. Znajdujemy się na zachodnim krańcu Szlaku, więc możemy też zyskać na...

Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.

Na późniejszej konferencji prasowej Duda powiedział, że akces Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) to zdecydowany krok w kierunku idei "Jednego Pasa, Jednego Szlaku".

- Chcemy być poważnym partnerem w tym ogromnym przedsięwzięciu. Być poważnym partnerem, czyli być swoistymi wrotami Chin do Europy - powiedział prezydent. Dodał, że chcemy, by nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Polskę i by nasz kraj stał się centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Pociąg cargo z polską żywnością wyruszy z Łodzi do Chin

Polskie piwo, soki, woda mineralna i wyroby cukiernicze znalazły się w "eksportowym” pociągu, który w poniedziałek wieczorem wyruszy z Łodzi do chińskiego Chengdu. To inauguracja regularnej linii cargo, która do tej pory -...

Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego ma być uzależniona od jego wkładu.

Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB udział Polski wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. kapitału).

Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia.

Na zakończenie forum podpisano osiem umów eksportowych dotyczących np. polskich wyrobów mleczarskich, czy wspierania rozwoju eksportu polskich produktów rolniczych przez największą w Chinach platformę internetową.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu