Drony będą wykorzystywane w rolnictwie. Umowa podpisana

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2021,14:10 Aktualizacja: 07-10-2021,14:27
A A A

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisały w resorcie rolnictwa list intencyjny dotyczący wykorzystania dronów w rolnictwie.

List podpisali: Janusz Janiszewski, p.o. prezesa PAŻP; Halina Szymańska, prezes ARiMR; Małgorzata Gośniowska-Kola, p.o. dyrektora generalnego KOWR w obecności Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa oraz Marcina Horały, wiceministra infrastruktury.

drony w rolnictwie, oprysk pół, Sebastian Konkol , Spectre Solutions

Drony mogą zrewolucjonizować rolnictwo

Tradycyjną - wydawałoby się - branżę, jaką jest rolnictwo, coraz częściej zmieniają nowoczesne technologie. Jednymi z urządzeń, które mogą zmienić realia pracy gospodarzy, są drony i roboty rolnicze z powodzeniem zastępujące już człowieka na...

"Zmieniająca się sytuacja będąca wynikiem zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem (COVID-19), wymaga podjęcia skoordynowanych działań w obszarze rolnictwa w zakresie praktycznego przetestowania i docelowo wdrożenia nowych rozwiązań w pełni wykorzystujących potencjał narzędzia, jakim są bezzałogowe statki powietrzne (BSP)" - czytamy w preambule listu intencyjnego.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że nowe technologie cyfrowe powodują, że rolnictwo jest coraz bardziej wydajne.

Temu mają służyć drony, które mają pomóc w rolnictwie precyzyjnym w udokumentowaniu tego, co się dzieje na polu, aby gospodarze mogli dowiedzieć się, w jakim stanie są ich uprawy.

Puda zaznaczył, że drony mogą też służyć administracji rolnej przekazując wiedzę, co dzieje się na wsi, by móc lepiej szacować straty np. spowodowane suszą czy innymi wypadkami losowymi.

drony w rolnictwie, Grzegorz Puda, Janusz Janiszewski, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Drony mogą być wykorzystywane w pomiarach pól i szacowaniu szkód

Resort rolnictwa poinformowało, że drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód. O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie...

Horała podkreślił, że Polska przoduje w usługach dronowych, a zwłaszcza dotyczy to przygotowania ekosystemów, w którym usługi mogą się rozwijać. Chodzi o system PansaUTM - czyli operacyjny system koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych. - Polska nie tylko nie musi gonić Zachodu, a ale to inni muszą gonić nas - mówił. Przekonywał, że system kontroli ruchu dronowego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej należy do najlepszych na świecie.

Drony mają być wykorzystywane m.in. w celu sprawowania nadzoru nad spółkami rolnymi będącymi w gestii KOWR, dla zoptymalizowania realizacji potrzeb rolnictwa, w tym kontroli nieruchomości spółek Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Strony, które podpisały list intencyjny, zadeklarowały chęć powołania zespołu w celu rozwijania projektu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement