Drogie paliwa na święta. O obniżkach możemy zapomnieć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2017,8:05 Aktualizacja: 03-12-2017,8:56
A A A

Nie będzie istotnych zmian cen paliw, choć nieznacznie może potanieć benzyna - przewidują analitycy. Jednak decyzja OPEC o przedłużeniu ograniczeń wydobycia oznacza, że nie można liczyć na dużo niższe ceny paliw przed świętami.

W tym tygodniu w detalicznej części rynku taniały wszystkie paliwa, ale obniżki miały raczej symboliczny charakter.

O grosz spadła cena benzyny i autogazu - ta pierwsza kosztuje aktualnie średnio 4,69 zł za litr, a litr LPG to wydatek rzędu 2,15 zł. Nieco mocniej spadły ceny oleju napędowego i średnio w Polsce kierowcy aut z silnikiem diesla płacą za litr tego paliwa 4,54 zł - to 3 grosze mniej niż przed tygodniem.

złodziej paliwa, kradzież paliwa, gutkowo, osp gutkowo, przestępczość, policja, olsztyn

Bezczelność złodziei nie zna granic. Kradł paliwo strażakom

31-latek - mimo że ratownicy byli na terenie remizy - włamał się do zbiornika wozu strażackiego, skąd przelał paliwo do plastikowych baniaków. Uciekł, ale niebawem zatrzymała go olsztyńska policja. Do zdarzenia doszło późnym wieczorem...
"Nadchodzący tydzień nie powinien przynieść dużych zmian na detalicznym rynku paliw, a nieznacznie tanieć może benzyna. Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 4,62-4,71 zł za litr benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,50-4,60 zł za litr oraz 2,12-2,18 za litr dl autogazu" - napisali w piątkowym komentarzu analitycy e-petrolu.

Z kolei eksperci firmy Reflex zauważyli, że wydarzeniem ostatniego tygodnia było niewątpliwie czwartkowe spotkanie OPEC i krajów spoza kartelu, na którym zapadła decyzja o przedłużeniu ograniczenia wydobycia ropy o 1,8 mln bbl dziennie na kolejne 9 miesięcy, tj. do końca grudnia 2018 roku.

Dodatkowo Libię i Nigerię (poprzednio wyłączone z porozumienia) także obowiązywać będą zmniejszone limity. Kraje te nie mogą łącznie przekroczyć maksymalnego wydobycia z 2017 roku (2,8 mln bbl dziennie).

"Decyzja umiarkowanie wpływa na ceny ropy naftowej, ponieważ została wyceniona przez rynek znacznie wcześniej" - zaznaczyli w komentarzu.

W ich opinii wśród czynników wpływających na ceny ropy będą bieżące raporty o zapasach, liczbie wiertni w USA oraz bieżące rewizje prognoz konsumpcji ropy i paliw w 2018 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement