Dożynki odwołane z powodu epidemii koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Machińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2020,15:05 Aktualizacja: 10-08-2020,15:07
A A A

Ze względu na epidemię koronawirusa pomorski samorząd zadecydował o odwołaniu zaplanowanych na 12 września dożynek wojewódzkich. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku poinformował, że uroczystości zostaną zastąpione obchodami święta plonów.

- W związku z aktualną sytuację epidemiczną w kraju samorząd woj. pomorskiego odwołał tegoroczne dożynki. Decyzja została podjęta przede wszystkim w trosce o mieszkańców Pomorza, rolników i wszystkich osób, które każdego roku brały udział w wydarzeniu - przekazał Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Będą nagrody za najlepszy witacz dożynkowy 2019 roku

Jeszcze tylko do 25 września Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego czeka na zgłoszenia gmin w konkursie na najciekawszy witacz dożynkowy w 2019 roku. - Konkurs jest skierowany do wszystkich sołectw z województwa...

Poinformował zarazem, że w tym roku nie odbędzie się również wojewódzki konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz wszystkie inne wydarzenia, które zazwyczaj towarzyszyły obchodom.

Dożynki wojewódzkie każdego roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców pomorskich wsi i miasteczek. W wydarzeniu uczestniczyło zwykle kilka tysięcy osób.

- Biorąc pod uwagę wieloletnią tradycję, a także z uwagi na szacunek do trudu i pracy rolnika, postanowiliśmy w tym roku zorganizować obchody święta plonów, w ramach których odbędzie się wyłącznie msza św. dziękczynna za plony i o Boże błogosławieństwo dla rolników - powiedział Pałkowski.

Msza święta zostanie odprawiona w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Pelplinie w sobotę, 12 września o godz. 12.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj