Dotacje dla samorządów na stacje meteorologiczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2021,10:45 Aktualizacja: 09-06-2021,11:01
A A A

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego po raz pierwszy uruchamia dotacje na wsparcie monitoringu suszy rolniczej - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski w Olsztynie. O wsparcie na zakup stacji meteorologicznych mogą ubiegać się gminy i powiaty z regionu.

Celem tego innowacyjnego konkursu ma być zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Pozyskiwane z nich dane - poza bieżącym wykorzystaniem lokalnym - mają być uzupełnieniem dla krajowej sieci stacji, które pracują w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej. Jest on obsługiwany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

utylizacja folii rolniczej, michał Kurtyka, Grzegorz Puda, NFOŚiGW, Maciej Chorowski

Nowa szansa na dofinansowanie utylizacji folii rolniczej

Pod koniec czerwca rusza drugi nabór w programie "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" - poinformowali przedstawiciele resortu klimatu, rolnictwa i NFOŚiGW. Jak podkreślał...

Jak podkreślił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wzmocnienie monitoringu obszarów szczególnie narażonych na suszę jest bardzo ważne, głównie z punktu widzenia prowadzenia działalności rolniczej.

- Dane przesyłane z gmin i powiatów objętych obserwacją pozwolą na rzetelną ocenę zagrożenia oraz merytoryczne wsparcie w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, a co za tym idzie także starania się o ewentualne odszkodowania - zaznaczył.

O dotacje w konkursie mogą ubiegać się samorządy gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz powiaty, za wyjątkiem miast na prawach powiatu. Pieniądze są przeznaczone na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego.

Dotacja wyniesie do 75 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych, nie może jednak przekroczyć 50 tys. zł. Wnioski będą przyjmowane do 16 lipca, a dofinansowane zadania mają być wykonane do końca roku.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu