Dopłaty do nawozów mogłyby ograniczyć spadek plonów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2022,9:55 Aktualizacja: 14-02-2022,9:58
A A A

Wprowadzenie dopłat do zakupu nawozów mogłoby ograniczyć skalę spadku ich zużycia i tym samym mniejszych plonów w 2022 - wskazał Mariusz Dziwulski, ekspert PKO Banku Polskiego odnosząc się do zapowiedzianych przez rząd wsparcia dla rolników.

W czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dopłat do zakupu nawozów sztucznych dla rolników, apelując jednocześnie do Komisji Europejskiej o jak najszybsze udzielnie zgody na takie wsparcie.

Janusz Wojciechowski, sejmowa komisja rolnictwa, ceny nawozów

Bruksela przedstawi działania w sprawie cen nawozów

2 marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sprawie wysokich cen nawozów - zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa Janusz Wojciechowski, europejski komisarz do spraw rolnictwa. Polityk...

Zapytany o efekty takiej operacji, ekspert PKO BP zauważył, że choć ceny produktów rolnych poszły w górę w 2022 roku do rekordowych poziomów, to nie rekompensują wzrostu stawek nawozów. Przypomniał, że w wyniku wzrostu cen gazu, nawozy podrożały nawet o 400 proc., co w znaczący sposób wpłynie na ich zużycie, co z kolei spowoduje spadek tegorocznych plonów.

Powołując się na badania koniunktury w rolnictwie prowadzonych przez SGH, ekspert wskazał, że już w ostatnim kwartale 2021 roku zakupy nawozów zmalały do poziomu nienotowanego od 2009 r. - Wprowadzenie dopłat do zakupu nawozów mogłoby ograniczyć skalę spadku ich zużycia w kraju i tym samym spadku plonów w 2022" - powiedział Dziwulski.

Dodał, że działanie poprawiłoby sytuację rolników, jednak - jak zauważył - jego wpływ na stawki żywności nie byłby "aż tak znaczący". - Ceny produktów rolnych, np. zbóż, w zdecydowanej większości podlegają tendencjom globalnym. Zmiany na rynku krajowym mają mniejsze znaczenie - wyjaśnił.

Dodał, że dopłaty do nawozów, mogą natomiast stanowić potencjał do złagodzenia wzrostów cen owoców i warzyw, których Polska jest ważnym producentem i eksporterem w skali UE i świata.

Rząd na początku stycznia uchwalił tarczę antyinflacyjną 2.0. W jej ramach do zera spadł VAT na żywność i napoje objęte wcześniej stawką 5 proc., z 23 do 8 proc. obniżono stawkę na paliwa silnikowe, w przypadku nawozów spadła z 8 proc. do zera.

Według danych GUS ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych w grudniu 2021 r. były o 8,6% wyższe w porównaniu do tych z grudnia 2020 r. Oznacza to, że mieliśmy do czynienia z najwyższym tempem wzrostu od ponad 10 lat, czyli od maja 2011 r., kiedy żywność i napoje alkoholowe zdrożały w skali roku o 8,8 proc.
 

Poleć
Udostępnij