Do prac sezonowych z fałszywymi dokumentami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2020,10:00 Aktualizacja: 10-08-2020,10:06
A A A

Tylko w dwóch dniach funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki ujawnili na tamtejszym polsko-ukraińskim przejściu 10 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy sezonowej.

Jak podkreślają pogranicznicy, z uwagi na epidemię koronawirusa najliczniejszą kategorią odprawianych podróżnych na wjazd z Ukrainy do Polski są osoby jadące do pracy.

pracownicy sezonowi w rolnictwie, praca w rolnictwie, Jan Krzysztof Ardanowski, Andrij Deszczyca

Pracownicy sezonowi z Ukrainy są mile widziani w polskim rolnictwie

Zatrudnienie pracowników sezonowych z Ukrainy w polskim przemyśle rolno-spożywczym było tematem rozmów Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa z Andrijem Deszczycą, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Ukrainy w Polsce....

A w miesiącach wakacyjnych dominuje zatrudnienie sezonowe w rolnictwie, ewentualnie także w budownictwie oraz sektorze turystycznym. Problemów w tym zakresie jednak nie brakuje.

"Na przejściu granicznym w Medyce tylko na przestrzeni dwóch dni (5-6 sierpnia), funkcjonariusze SG zatrzymali dziesięcioro obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy podczas kontroli na wjazd do Polski okazali podrobione zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Strażnicy graniczni współpracujący z urzędami pracy szybko potwierdzili, że przedstawione dokumenty to fałszywki. Obcokrajowcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami i zastali zawróceni na Ukrainę" - podaje Bieszczadzki Oddział SG.

Sąd zdecyduje jakie będą konsekwencje prawne tych czynów i czy przyłapani będą mieli zakazy wjazdu na teren RP.

"Od początku 2020 roku funkcjonariusze SG z Podkarpacia ujawnili ponad 120 fałszywych dokumentów do pracy, przedstawionych do kontroli granicznej przez obywateli Ukrainy. Oprócz 65 zaświadczeń dot. pracy sezonowej były to zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom" - podsumowuje BOSG.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj