Dni Konia Arabskiego od piątku w Janowie Podlaskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2015,12:00 Aktualizacja: 11-08-2015,12:25
A A A

Dni Konia Arabskiego rozpoczną się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Kulminacyjnym punktem będzie niedzielna aukcja Pride of Poland, na której wystawionych zostanie 28 klaczy czystej krwi. Ubiegłoroczna aukcja przyniosła ponad 2 mln euro.

„To jedna z najważniejszych imprez dla hodowców i miłośników koni arabskich na świecie. Spodziewamy się dużych emocji na aukcji od samego początku” – powiedziała rzeczniczka Dni Konia Arabskiego Katarzyna Pruchniewicz.

Jako pierwsza licytowana będzie 10-letnia klacz Pepita z janowskiej stadniny, która w ubiegłym roku zdobyła tytuł czempionki Polski i najlepszego konia na pokazie w Janowie Podlaskim. W ubiegłym roku została też uznana m.in. wiceczempionką Europy podczas Pucharu Narodów w Aachen w Niemczech i na pokazie w Lier w Belgii, zaś w Paryżu podczas Salonu de Cheval weszła do pierwszej dziesiątki najlepszych klaczy starszych. „To bardzo utytułowany koń, a jeszcze przed nim duża kariera pokazowa” – podkreśliła Pruchniewicz.

Piękne konie i wielkie pieniądze. Janów Podlaski czeka na aukcję

Organizatorzy Dni Konia Arabskiego - święta dla hodowców, miłośników i kupców koni arabskich czystej krwi hodowanych w Polsce - odliczają dni do rozpoczęcia najważniejszego wydarzenia roku. Tradycyjnie w połowie sierpnia w...
Do faworytek aukcji, za które hodowcy spodziewają się uzyskać najwyższe kwoty – według Pruchniewicz – należą też klacze Georgia, ubiegłoroczna wiceczempionka Polski, zaliczona do pierwszej piątki na pokazach w Aachen i Lier oraz Pistoria, czempionka Europy klaczy młodszych w Veronie w 2007 r., a w ubiegłym roku zaliczona do pierwszej piątki klaczy na pokazie w Lier.

Spośród 28 klaczy, które będą licytowane w niedzielę większość należy do państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce; cztery konie pochodzą z hodowli prywatnych. W większości klacze są zaźrebione, aby urodzić potomstwo w przyszłym roku, dla nowych właścicieli. Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland odbędzie się już po raz 46.

Tańsze konie licytować będzie można na poniedziałkowej Aukcji Letniej. Wystawionych zostanie 29 klaczy i 2 ogiery.

Od piątku do niedzieli w Janowie Podlaskim odbywać się będzie 37. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Konie będą oceniane przez jurorów w kilku kategoriach wiekowych, osobno klacze, osobno ogiery. Oprócz czempionów ogierów młodszych i starszych oraz czempionek klaczy młodszych i starszych wybrany będzie najlepszy koń pokazu. W tegorocznym pokazie zaprezentowanych zostanie blisko 120 koni.

Każdego roku w Dniach Konia Arabskiego biorą udział kupcy i miłośnicy tych zwierząt z kraju i zagranicy. Spodziewana jest stała bywalczyni aukcji Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland sprzedano 24 konie za blisko 2,1 mln euro. Najwyższą cenę – 305 tys. euro - wylicytował nabywca z Arabii Saudyjskiej za dwuletnią ciemnogniadą klacz Piacolla wyhodowaną w stadninie w Michałowie.

Rekord aukcji padł w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wówczas ponad 3 mln euro.

Gospodarzem Dni Konia Arabskiego jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE