Deszczowo na południu kraju. Wydano ostrzeżenia hydrologiczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-08-2019,11:25 Aktualizacja: 14-08-2019,11:37
A A A

Od wtorku, 14 sierpnia na południowym wschodzie kraju występują intensywne opady deszczu. Najwyższe sumy dobowe, nawet powyżej 70 mm, zanotowano w Bieszczadach.

Od wczoraj obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 1 i 2 stopnia na intensywne opady deszczu oraz 2 i 3 stopnia na intensywne opady deszczu z burzami dla woj. małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Zostały wydane również dwa ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla woj. małopolskiego i podkarpackiego - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

powódź, uprawy, zanieczyszczone owoce i warzywa, Główny Inspektorat Sanitarny, gis

GIS ostrzega. Po powodzi owoce i warzywa nie nadają się do spożycia

Owoce i warzywa uprawiane na terenach dotkniętych powodzią nie nadają się do spożycia przez ludzi i zwierzęta - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Wody, którymi zostały zalane uprawy niosą ze sobą szereg zanieczyszczeń zabranych...

Intensywne opady deszczu miały wpływ na sytuację hydrologiczną. Stany wody (głównie na karpackich dopływach Wisły) wzrosły ze strefy wody niskiej lub średniej do strefy wody średniej i wysokiej. Obecnie (na godzinę 08 rano w środę) zanotowano dwa przekroczenia stanów ostrzegawczych: na Białce w Trybszu i na Osławie w Zagórzu.

W ciągu dnia wraz z kontynuacją opadów i spływem wód opadowych prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody. "Możliwe są kolejne przekroczenia stanów ostrzegawczych - szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Punktowo w miejscach szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego oraz podtopienia" - ostrzega IMGW.

Deszcz w ciągu dnia będzie zanikać, w nocy niewielkie opady mogą jeszcze występować na wschodnich krańcach woj. podkarpackiego. W związku z tym wraz z przejściem strefy opadów na rzekach południowo-wschodniej Polski spodziewać się można poprawy sytuacji hydrologicznej. Występować będą powolne spadki i stabilizacja stanów wody. Stany wody mogą być zakłócone pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj