Częstochowski KRUS policzył, ile wypadków miało miejsce w 2019 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Gumułka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2020,18:55 Aktualizacja: 06-02-2020,19:34
A A A

W 2019 r. do placówek terenowych Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie zgłoszono o 10 proc. mniej wypadków przy pracy w rolnictwie niż w 2018 r. Śląskie jest najbezpieczniejszym regionem pracy rolniczej w kraju - wskazał wiceszef oddziału.

- Dane statystyczne związane z wypadkowością w rolnictwie w województwie śląskim za ubiegły rok są znacznie lepsze niż w 2018 r. W 2019 roku do placówek terenowych oddziału regionalnego KRUS w Częstochowie zgłoszono 237 wypadków przy pracy rolniczej - o 10,4 proc. mniej niż w roku 2018 - poinformował w czwartek wicedyrektor oddziału KRUS w Częstochowie Janusz Kryk.

straż pożarna, strażacy, wypadek, policja

79-latek nie żyje. Wciągnął go rozrzutnik

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 12 listopada w gospodarstwie rolnym w miejscowości Gać (pow. przeworski, woj. podkarpackie). - Przed godziną 12 policjanci z Przeworska...
W latach 2017-2018 wskaźnik wypadkowości w regionie wynosił 5,2. Najprawdopodobniej - bo nie ma jeszcze oficjalnego podsumowania na skalę kraju - województwo śląskie utrzyma w tej dziedzinie pierwszą pozycję, razem z województwem opolskim, które odnotowało podobny wskaźnik i znajdzie się na podium obok śląskiego. Wskaźnik wypadkowości wynosi obecnie 4,52.

- Oznacza to, że Śląskie wciąż jest obecnie najbezpieczniejszym obszarem dla prowadzenia działalności rolniczej w kraju. Jest to tym bardziej cenne, że mówimy o działalności rolniczej na najbardziej zurbanizowanym i uprzemysłowionym obszarze w Polsce - wskazał wicedyrektor Kryk.

Zwrócił uwagę, że Śląskie to obszar, w którym ekspansja miejska, powiększanie się terenów pod inwestycję i rozwój przemysłu, stale poszerzane granice miast zmniejszają powierzchnię terenów rolniczych i jednocześnie czynią rolniczą działalność coraz trudniejszą.

Rolnicy w regionie wyjeżdżają do swoich pól maszynami rolniczymi, poruszając się po drogach miejskich.

wypadki na polach, Zakłodzie, powiat zamojski, Marklowice, powiat wodzisławski

Kombajn wciągnął rolnika, drugiego przygniótł traktor

54-letni rolnik zginął na polu w miejscowości Zakłodzie (pow. zamojski, woj. lubelskie) podczas prac przy wykopywaniu buraków cukrowych. W Marklowicach (pow. wodzisławski, województwo śląskie) ciągnik przygniótł kolejnego...
W ocenie specjalistów od prewencji główną przyczyną niższego wskaźnika wypadkowości jest wzrost świadomości rolników w zakresie BHP. Stan bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych osób ubezpieczonych w KRUS stale się poprawia, m.in. dzięki działaniom prewencyjnym instytucji wspierających rolnictwo.

Tylko oddział KRUS w Częstochowie w 2019 r. przeprowadził 135 szkoleń w 312 wsiach, w których udział wzięło 3781 osób. W 224 innych działaniach prewencyjnych - np. konkursach, stoiskach informacyjnych, wystawach, wizytacjach - dodatkowo udział wzięło 16 tys. 471 osób.

Wpływ na zmniejszenie wskaźnika wypadkowości ma także zmieniająca się struktura i wielkość gospodarstw rolnych. Rolnicy inwestują, modernizują i rozbudowują gospodarstwa, wprowadzając nowoczesne maszyny i technologie.

Gospodarstwa przejmują młodzi, wykształceni i otwarci na zmiany rolnicy, którzy mają ogląd na sytuację i sposób gospodarzenia w bardziej rozwiniętych krajach europejskich - wskazują eksperci. Pomagały w tym również fundusze i programy europejskie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement