Coraz gorsze nastroje wśród rolników. Eksperci są bardzo zaskoczeni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2018,13:50 Aktualizacja: 30-08-2018,13:59
A A A

W trzecim kwartale bieżącego roku koniunktura w polskim rolnictwie niespodziewanie pogorszyła się. Wartość wskaźnika IRG SGH (IRGAGR) zmniejszyła się o punkt z -1,7 do -2,7 pkt. - podają eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Pogorszenie koniunktury jest skutkiem osłabienia nastrojów gospodarstw rolnych. Wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych IRGAGR, obniżyła się o 9,6 punktu z 9 do -0,6 pkt.

plan dla wsi, mateusz morawiecki, białogard, pomorze zachodnie, samorządy

Premier zapewnia. Partia ma pomysły na naprawę samorządów

- PiS ma wiele pomysłów na naprawę samorządów i chce odrodzenia wsi - powiedział w Białogardzie premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że za kilka dni minister inwestycji i rozwoju przedstawi informację o opóźnieniach w...

Załamanie się nastrojów jest nieoczekiwane bowiem zazwyczaj o tej porze roku wartość wskaźnika zaufania rośnie, a jego spadek następuje dopiero w ostatnich trzech miesiącach. Co więcej tąpnięcie jest niemal równie silne, jak w latach 2008 i 2009. A wówczas rolnictwo i cała gospodarka przeżywały recesję w wyniku wybuchu światowego kryzysu finansowego i gospodarczego.

Wzrosła natomiast wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, drugiej składowej wskaźnika koniunktury - o 3,2 pkt. z -7 do -3,8 pkt. Poprawa dochodów rolników jest jednak znacznie słabsza od przewidywanej przez nich przed kwartałem.

To przede wszystkim efekt niskich cen na rynkach. Pewną poprawę koniunktury zauważają jedynie gospodarstwa zajmujące się uprawą roślin wieloletnich oraz chowem i hodowlą zwierząt.

Wartości wskaźnika IRGAGR i jego składników są znacznie niższe niż przed rokiem odpowiednio o 12,1; 8,9 i 10 pkt. Dekoniunktura w rodzimym rolnictwie umocniła się (krzywa cyklicznej składowej wskaźnika IRGAGR opada czwarty kwartał z rzędu).

Zmniejszyły się oszczędności gospodarstw rolnych, wzrosło ich zadłużenie, zmalały zakupy obrotowych środków produkcji roślinnej oraz inwestycje w maszyny i urządzenia. Przewidywania rolników odnośnie sytuacji w czwartym kwartale nie wskazują na zahamowanie tendencji spadkowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj