Chińczycy przejmą LOT? Morawiecki prowadzi rozmowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2016,7:30 Aktualizacja: 04-08-2016,7:40
A A A

LOT nie może otrzymać kolejnej pomocy publicznej, dlatego szukamy inwestora - powiedział w środę dziennikarzom w Kielcach wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Potwierdził, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, także z Chin.

- Przejęliśmy PLL LOT po naszych poprzednikach w dramatycznej sytuacji finansowej. LOT jest dzisiaj naszym narodowym przewoźnikiem, którego staramy się za wszelką cenę ocalić. Jest bardzo zadłużony - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki. Dodał, że "bardzo dobrą robotę robi w tej sprawie minister Jackiewicz".

Drugie lotnisko w Polsce, w którym można odprawić produkty roślinne

Już za kilka dni na wniosek wojewody podkarpackiego uruchomione zostanie przejście fitosanitarne w lotniczym przejściu granicznym Rzeszów-Jasionka. Będzie to drugi w Polsce punkt, po przejściu granicznym na lotnisku Chopina w Warszawie, w...
Wicepremier zaznaczył, że brak narodowego przewoźnika spowodowałby, że Polska stałaby się "bardziej peryferyjnym krajem".

- Niemniej, poprzednia władza udzieliła już pomocy publicznej, my nie możemy udzielić kolejnej i szukamy inwestora. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej przewoźnik spoza Unii nie może przejąć więcej niż 49 proc. akcji przewoźnika z wewnątrz UE, dlatego rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami m.in. z Chin - poinformował.

Dodał, że od pierwszych tego typu informacji do zakończenia transakcji jest z reguły "bardzo długa droga".

Podczas środowej wizyty w Kieleckim Parku Technologicznym wicepremier podkreślił szczególną rolę infrastruktury w rozwoju gospodarczym województwa świętokrzyskiego.

program polska wschodnia, polska wschodnia, ministerstwo rozwoju

Polska Wschodnia: rozdzielono miliardy na drogi

1,2 mld zł z UE z programu Polska Wschodnia 2014-2020 dostały samorządy, które zrealizują dzięki tym pieniądzom 14 inwestycji na drogach w pięciu regionach korzystających z tego programu. Ministerstwo Rozwoju w ostatnich dniach przyznało te...
- Na pewno trzeba je połączyć komunikacyjnie z resztą Polski, bo choć leży w centralnym miejscu (…) brakuje tutaj dobrych połączeń. Ani droga krajowa numer 7 nie jest zakończona, ale są też inne ważne szlaki jak DK 74 czy połączenia kolejowe. Na to będziemy kładli duży nacisk w naszym planie infrastrukturalnym - zapowiedział.

Morawiecki zwrócił także uwagę na rozwojowe szanse, jakie stoją m.in. przed Świętokrzyskimi Kopalniami Surowców Mineralnych "w przededniu nowej fali budowy dróg, dróg ekspresowych i autostrad". Wskazał na znaczenie potencjału przemysłu obronnego (zakłady Mesko w Skarżysku - Kamiennej), oraz turystyki i rolnictwa.

Przypomniał także o wsparciu przemysłu hutniczego, który jak zauważył "cierpiał w ostatnich 12-18 miesiącach na dumping cenowy z Białorusi, Rosji i Chin".

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, uprawa maku, uprawa konopi włóknistych

W Świętokrzyskiem uprawiają konopie włókniste i mak

260 ha upraw konopi włóknistych i 110 ha upraw maku niskomorfinowego pojawi się w tym roku w Świętokrzyskiem. Zarząd województwa przyjął projekt uchwały, która określa ogólną powierzchnie przeznaczoną pod te uprawy....
- Poprzez zdecydowaną naszą akcję w Brukseli doprowadziliśmy do wszczęcia procedur antydumpingowych i zmniejszenia presji cenowych - powiedział. Ma to znaczenie dla "jednego z kluczowych inwestorów" na terenie województwa czyli Huty Celsa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Minister spotkał się także z przedsiębiorcami działającymi w Kieleckim Parku Technologicznym oraz młodymi właścicielami start-upów.

Kielecki Park Technologiczny znajduje się w poprzemysłowej, północno-zachodniej części Kielc. Został powołany w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.

Poleć
Udostępnij