Ceny żywności zależą od pogody. Może być drogo?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2020,14:30 Aktualizacja: 30-01-2020,14:37
A A A

Jeżeli niski poziom wilgotności gleby oraz stanu wód podpowierzchniowych nie zostanie zrekompensowany regularnymi i umiarkowanymi opadami deszczu wiosną, podrożeje żywność - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny.

W analizie opublikowanej w czwartek Tygodniku Gospodarczym napisano, że częstotliwość i intensywność wiosennych opadów deszczu to podstawowy czynnik, od którego będzie zależało, czy w tym roku dotknie nas susza rolnicza.

Instytut Żywności i Żywienia, Państwowy Zakład Higieny, bezpieczeństwo żywności

Rząd łączy instytuty. Żywność będzie jeszcze bezpieczniejsza?

Połączenie od 1 lutego Instytutu Żywności i Żywienia im. prof. Aleksandra Szczygła oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny to główny cel rozporządzenia, które przyjął rząd. W praktyce do NIZP-PZH...

To ma z kolei wpływ na kształtowanie się cen artykułów rolnych.

"Jednak istotnym czynnikiem, który ma wpływ na występowanie zjawiska suszy, zwłaszcza we wczesnym okresie wegetacji roślin, jest sytuacja hydrologiczna występująca zimą, a więc poziom opadów śniegu oraz temperatura" - czytamy.

PIE zwraca uwagę, że od połowy lat 60. XX wieku systematycznie maleje średnia liczba dni z opadem śniegu. Jeszcze w dekadzie 1950-1960 od grudnia do lutego wyniosła 10,6.

W okresie 2010-2019 średnia wyniosła 8,8, a więc niemal o dwa dni mniej.

Równocześnie rosną średnie miesięczne temperatury w grudniu, styczniu i lutym. Najzimniej było w dekadzie 1960-1969, kiedy średnia miesięczna temperatura wyniosła -3,1 st. Celsjusza.

W kolejnych temperatury systematycznie rosły, by w latach 2010-2019 osiągnąć wartość -0,9 st. Celsjusza.

ceny żywności w indiach, ceny warzyw, Deepa Banu, Narodowe Biuro Statystyczne Indii

Ceny żywności oszalały. Warzywa droższe nawet o 60 procent

Tylko w grudniu warzywa w Indiach zdrożały o 60 proc., a inne podstawowe produkty spożywcze o 10-35 proc. Na bazarach coraz głośniej mówi się o kryzysie. Gospodarka rośnie najwolniej od 7 lat. - Ceny warzyw oszalały. Podstawowe produkty są...

"Malejące w sposób systematyczny opady śniegu oraz rosnące średnie temperatury dobowe mają istotne skutki gospodarcze. To właśnie od wielkości opadów deszczu i śniegu w miesiącach zimowych zależy poziom wilgotności gleby oraz stan wód podpowierzchniowych (zaskórnych), niezbędnych do prawidłowej wegetacji roślin" - podkreślają analitycy PIE.

W raporcie zauważono, że wiosenne opady deszczu, ze względu na wyższe temperatury i, co za tym idzie, większe parowanie, nie są w stanie uzupełnić niedoboru wody występującego w okresie zimowym.

"Jednym z podstawowych negatywnych skutków gospodarczych braku opadów śniegu w okresie zimowym jest susza rolnicza i w konsekwencji rosnące ceny artykułów rolnych" - zauważono.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu