Ceny żywności pod specjalną kontrolą. Próbują zarabiać na koronawirusie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2020,10:25 Aktualizacja: 18-03-2020,10:30
A A A

Pracownicy UOKiK i Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie i w sklepach stacjonarnych. Powstanie zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym sieciach handlowych.

ceny żywności, produkcja zywności, jan krzyztof ardanowski, koronawirus

Ardanowski: spekulowanie cenami żywności jest podłe

- W Polsce surowce rolne są tanie i jest ich pod dostatkiem. Nieuzasadnione podnoszenie cen produktów spożywczych jest działaniem na szkodę obywateli i państwa - podkreśla minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Nie ma zgody na nieuzasadnione...

Jak zaznaczył Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie, epidemia koronawirusa to trudny czas dla wszystkich.

- Niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. Wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania - zapowiada.

Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Chróstny zapewnił, że UOKiK działa efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Poinformował, że dzięki współpracy z Allegro, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem.

produkcja żywności, warzywa, mięso, produkty mleczne, jan krzysztof ardanowski

Polska ma nadprodukcję żywności. Nie zabraknie jej w sklepach

Polska produkuje żywność ponad swoje potrzeby, podstawowych produktów, takich jak mąka, mięso, mleko, jaja, warzywa nie zabraknie - powiedział zapewnia minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Wykup żywności w sytuacji jakiegoś zagrożenia ma...

Urząd nie wykluczył zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów.

"Zakładamy jednak możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen" - zapowiada UOKiK.

Urząd apeluje do konsumentów, aby pamiętali, że zawsze mają prawo do darmowej pomocy prawnej oraz dostępu do bezpiecznych produktów.

Ci, którzy zauważyli złamanie prawa, mogą skorzystać z darmowej porady prawnej - numer infolinii konsumenckiej: 801 440 220 lub 22 290 89 16. Można też wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj