Ceny mleka spadły nawet o złotówkę na litrze. Konieczne dopłaty z budżetu krajowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2023,14:20 Aktualizacja: 05-06-2023,14:24
A A A

Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest uruchomienie pomocy dla hodowców bydła mlecznego, która przynajmniej częściowo zrekompensuje tym rolnikom ponoszone straty.

Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa trafi wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 5 czerwca o uruchomienie dopłat z budżetu krajowego do krów mlecznych, zgodnie ze stanem średniorocznym według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

„Sytuacja gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka znacznie się pogorszyła w ostatnich miesiącach. Ceny mleka spadają systematycznie. Szacujemy, że cena mleka obniżyła się o około 0,5 do 1 zł za litr. W takiej sytuacji konieczne jest wzmocnienie producentów mleka, ponieważ spadek cen grozi bankructwem gospodarstw hodowlanych i likwidacją produkcji w tym sektorze” – wskazuje KRIR.

I zwraca uwagę, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnia wydajność mleka w Polsce w 2020 roku wyniosła 6635 litrów od jednej krowy. Spadek ceny o 0,5-1 zł/l oznacza stratę dochodu od 3317,5 do 6635 zł od jednej krowy rocznie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE