Celnicy zniszczyli podrabiane środki ochrony roślin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2016,15:00 Aktualizacja: 21-11-2016,15:38
A A A

Funkcjonariusze Służby Celnej z województwa lubelskiego zniszczyli ponad 150 ton odebranych przemytnikom nielegalnych towarów. Do utylizacji trafiły głównie papierosy, ale też potencjalnie niebezpieczny alkohol czy podrabiane środki ochrony roślin, kosmetyki i farmaceutyki.

Zniszczenie towarów to obok sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania jedna z form postępowania z towarami zatrzymanymi przez Służbę Celną. Obligatoryjnie, bo tak stanowią przepisy, niszczone są papierosy, które należą też do towarów najczęściej konfiskowanych przez funkcjonariuszy celnych.

środki ochrony roślin, pestycydy, służba celna, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, fao

Podrabiane pestycydy to plaga. Służby celne chcą działać razem

Tylko ścisła współpraca polskich i ukraińskich służb może przynieść sukcesy w zwalczaniu plagi podrobionych, nielegalnych środków ochrony roślin. Na nasz rynek substancje trafiają w zdecydowanej większości właśnie od wschodnich...
W ciągu trzech kwartałów tego roku na przemiał trafiło już blisko 5 milionów paczek papierosów ważących ponad 105 ton oraz około 400 kg tytoniu. Proces likwidacji kontrabandy przebiega na pełnych obrotach - w listopadzie celnicy zutylizowali kolejne 200 tys. paczek papierosów i ponad 300 kg tytoniu.

Obowiązkowemu zniszczeniu podlega również przechwytywany przez funkcjonariuszy alkohol. Od początku roku mundurowi wlali do ścieków ok. 21 tys. litrów wysokoprocentowych napojów. Ostatnia partia alkoholu, licząca nieco ponad 2 tys. litrów, zasiliła w pierwszych dniach listopada punkty zlewne oczyszczalni ścieków w Chełmie i Tomaszowie Lubelskim.

Spożywanie pochodzących z nieznanych źródeł wyrobów alkoholowych, czy to przemyconych przez granicę, czy sprzedawanych na bazarach lub w innych nielegalnych punktach, stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też życia. Badania laboratoryjne przejętego przez funkcjonariuszy celnych alkoholu wielokrotnie wykazywały w jego składzie obecność odkażalników i innych groźnych dla organizmu ludzkiego substancji. 

środki ochrony roślin, Chełm, policja, przestepstwo, podrabiane ŚOR, zagrożenie

Uwaga na podrabiane środki ochrony roślin. Zagrożenie dla upraw

Około dwustu kilogramów płynów i granulatów - aż tyle podrobionych środków ochrony roślin znaleźli policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Produkty miały...
Z początkiem października, po serii zatruć skażonym alkoholem na Ukrainie, polska Służba Celna szczególnie przestrzegała przed nabywaniem i spożywaniem takiego alkoholu.

Groźne dla zdrowia może być też stosowanie odebranych przemytnikom kosmetyków, farmaceutyków czy środków ochrony roślin, których ani skład ani pochodzenie nie są do końca znane. Tego typu towary przekazywane są do zniszczenia, podobnie jak np. zawierające szkodliwe substancje zabawki, pirackie płyty CD, niebezpieczna elektronika czy nielegalne automaty.

W sumie od stycznia do końca września 2016 r. celnicy zniszczyli blisko 7 ton różnych produktów, które nie powinny trafić w ręce konsumentów, w tym ponad 4 tony samych środków ochrony roślin mogących wyrządzić szkody ludziom i środowisku naturalnemu.

Niszczone są także przerobione na potrzeby przemytu elementy wyposażenia aut, np. zbiorniki paliwa, butle na gaz czy tłumiki. Służące jako skrytki części samochodowe są mechanicznie uszkadzane, a następnie sprzedawane jako złom.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu