Były dyrektor z ANR popełnił przestępstwa? Jest akt oskarżenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2016,12:45 Aktualizacja: 03-11-2016,10:16
A A A

O popełnienie dwóch przestępstw niedopełnienia obowiązków dotyczących kontroli w stadninie koni w Janowie Podlaskim oskarżyła Prokuratura Regionalna w Lublinie Grzegorza M., b. dyrektora zespołu nadzoru właścicielskiego Agencji Nieruchomości Rolnych.

Akt oskarżenia skierowany został do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia - poinformował Waldemar Moncarzewski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Przestępstwa zarzucane Grzegorzowi M. dotyczą niedopełnienia obowiązków w zakresie dokumentowania czynności pokontrolnych w stadninie koni w Janowie Podlaskim i działania przez to na szkodę interesu publicznego.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim, janów podlaski, konie, anr

Były dyrektor z ANR z zarzutami. Były nieprawidłowości w stadninie

Zarzuty niedopełnienia obowiązków dotyczących kontroli w stadninie koni w Janowie Podlaskim przedstawiła prokuratura Grzegorzowi M., byłemu dyrektorowi zespołu nadzoru właścicielskiego Agencji Nieruchomości Rolnych. "Grzegorz M. został...

Oskarżony w czerwcu 2012 r. oraz w lutym 2013 r. miał dwukrotnie wydać podległym pracownikom niezgodne z prawem polecenia usunięcia z dokumentacji pokontrolnej, a także nieumieszczenia w niej, negatywnych i krytycznych ocen skutków ekonomicznych wynikających z umów o organizację Dni Konia Arabskiego.

Grzegorz M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Przestępstwa, o które jest oskarżony zagrożone są karą do trzech lat więzienia.

Wątek oceny nadzoru właścicielskiego wykonywanego przez pracowników ANR nad funkcjonowaniem stadniny w Janowie Podlaskim został wyłączony do odrębnego postępowania ze śledztwa w sprawie niegospodarności w stadninach w Janowie Podlaskim i Michałowie, czego miały się dopuścić odwołane w lutym tego roku władze prowadzących je spółek.

Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożyła ANR. Lubelska Prokuratura Regionalna bada m.in. wątek skutków finansowych organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji Pride of Poland w latach 2007-2015, w tym koszty, przychody i dochody firmy Polturf, która organizowała te imprezy, a także koszty poniesione przez stadniny.
janów podlaski, pride of poland, aukcja koni, konie, dni konia arabskiego

Prezes stadniny zapewnia: wydaliśmy mniej pieniędzy na aukcję koni

Koszty organizacji Dni Konia Arabskiego oraz aukcji koni "Pride of Poland" w Janowie Podlaskim w tym roku były niższe niż w poprzednich latach - poinformował PAP prezes stadniny w Janowie Sławomir Pietrzak.    W tym roku...

Śledztwo obejmuje też wątek padnięcia w stadninie w Janowie Podlaskim trzech cennych klaczy: należących do Shirley Watts Prerii i Amry, które padły w marcu br. i utytułowanej Pianissimy, padłej w październiku ub.r. Według dotychczasowych ustaleń śmierć tych koni spowodowana była typowymi schorzeniami, skrętem jelit.

Z opinii biegłego powołanego przez prokuraturę wynika, że wszystkie trzy klacze objęte były profesjonalną opieką weterynaryjną. Biegły wykluczył, aby do padnięcia koni doszło z przyczyn żywieniowych, toksykologicznych czy mechanicznych.

W kolejnym śledztwie Prokuratura Regionalne w Lublinie bada przebieg tegorocznej aukcji koni Pride of Poland w Janowie Podlaskim. To postępowanie dotyczy nieprawidłowości w licytacji klaczy Emira ze stadniny w Michałowie. Była licytowana dwukrotnie, w pierwszej licytacji uzyskała 550 tys. euro, ale później licytacja tego konia została powtórzona i padła cena niższa, klacz została sprzedana za 225 tys. euro nabywcy z Francji.

Prokuratura sprawdza, czy doszło do przestępstw m.in. niedopełnienia obowiązków związanych organizacją aukcji, sprowadzenia niebezpieczeństwa szkody majątkowej a także przestępstwa tzw. zmowy przetargowej, czyli utrudnienia lub udaremniania przetargu publicznego i działania na szkodę instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany.

Poleć
Udostępnij