Buraki cukrowe za niską cenę. Rolnicy skarżą się na niemiecki koncern

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2018,15:55 Aktualizacja: 06-08-2018,15:56
A A A

Plantatorzy buraka cukrowego z województwa opolskiego biją na alarm w sprawie spółki Sudzucker Polska, która - w ich ocenie - płaci za dostarczony surowiec dobrej jakości znacznie mniej niż np. Krajowa Spółka Cukrowa.

Warto podkreślić, że niemiecki koncern Sudzucker jest wyłącznym odbiorcą buraka cukrowego na południu naszego kraju.

"Za dostarczoną tonę rolnicy otrzymują 23 euro. Tymczasem rolnicy sprzedający do Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier, która najbliższy punkt odbioru ma 30 km za Łodzią, dostają nawet 5 euro więcej za tonę" - informuje Polskie Radio Opole.

zbiór buraków, kombajn

Europejscy plantatorzy buraków cukrowych głęboko zaniepokojeni ponurymi perspektywami

W Gandawie w dniach od 16 do 18 maja br. odbył się 45. Kongres europejskich plantatorów buraków cukrowych. Obrady  obejmowały analizę sytuacji światowego sektora cukrowniczego, a także głównych problemów...


- To bardzo trudna sytuacja dla naszych plantatorów - mówi Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - Koncern może korzystać z rolników w dowolny sposób. Czyli rolnicy, którzy są grzeczni i zgadzają się na proponowane ceny i warunki dostaw mają możliwość kontraktowania. Natomiast niegrzeczni są pozbawiani w ogóle możliwości uprawy, a więc nie podpisuje się z nimi umów - zaznacza w rozmowie z rozgłośnią.

Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego przekonuje, że dochodzi do "absurdalnej sytuacji", ponieważ część rolników musi jeszcze koncernowi dopłacić.

- Za to, że wzięli z koncernu nasiona, środki ochrony roślin. To nie są duże kwoty, to są kwoty kilku tysięcy złotych. Ale liczy się sam fakt. Rolników zdumiewa, jak to jest możliwe, że nie otrzymali pieniędzy, za które chcieli robić dalsze inwestycje w swoim gospodarstwie? To jest bulwersujące - zaznacza związkowiec.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w lipcu br. wszczął postępowanie przeciwko Suedzucker Polska. Sprawdza, czy ta spółka może wykorzystywać swoją pozycję negocjacyjną wobec dostawców. Chodzi o niejasne zasady ustalania ceny i zbyt długie terminy płatności. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

źródło: Polskie Radio Opole

Poleć
Udostępnij
Skomentuj