Bo w grupie siła, czyli wsparcie dla rolniczych grup producenckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: UMWKP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2018,13:00 Aktualizacja: 17-08-2018,11:11
A A A

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza w Przysieku organizuje szkolenia informacyjne, będące formą wsparcia eksperckiego dla rolniczych grup producenckich. Dyżury ekspertów odbywają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca. Najbliższe spotkanie 20 sierpnia.

W ostatnich latach odnotowujemy znaczne wahania cen surowców i żywności. Ceny artykułów do produkcji rolnej wzrastają szybciej niż uzyskiwane przez producentów ceny płodów rolnych, co nie gwarantuje opłacalności produkcji.

bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, grupy producenckie

Hodowcy mogą tworzyć grupy producenckie. Są na to pieniądze

Rolnicy, w tym hodowcy bydła mlecznego, mięsnego oraz producenci trzody chlewnej od 30 lipca do 14 września mogą wnioskować o dofinansowanie nowych grup producentów rolnych. - O wsparcie mogą się ubiegać się nowo powstałe grupy, które...
Jednym ze sposobów na stabilizację warunków produkcji i godziwych cen jest wspólne ich negocjowanie i wspólna sprzedaż produktów.

Grupy producenckie przyczyniają się do zwiększania rentowności gospodarstw i konkurencyjności na rynku, a także wzmacniają  pozycję  negocjacyjną,  zarówno przy sprzedaży własnych produktów, jak i zakupach środków do produkcji. Pozwala to na uzyskiwanie lepszych cen przy sprzedaży oraz niższych przy zakupach środków do produkcji.

Współpraca z grupą producencką jest korzystna dla odbiorcy ze względu na możliwość zapewnienia regularności  dostaw,  dostosowania  ich  wielkości do potrzeb, odpowiedniej i wyrównanej jakości, zgodnej z obowiązującymi standardami jakości żywności.

Działanie w grupie wpływa także mobilizująco na aktywność środowiska wiejskiego. Angażuje ludzi i przyczynia się do rozwoju zawodowego wsi, tworząc nowe miejsca pracy (w grupie zatrudnienie znajdują tak księgowi i specjaliści ds. marketingu).

niskie ceny skupu owoców, truskawki, maliny, wiśnie, agrobiznes, sadownictwo

Skandalicznie niskie ceny skupu owoców. Rolnicy są załamani

Resort rolnictwa chce doprowadzić do wypracowania porozumienia między przetwórcami a rolnikami ws. skupu owoców. Chodzi o wprowadzenie umowy kontraktacji, którą strony zawierałyby z wyprzedzeniem - powiedział PAP wiceminister...
Projekt "Bo w grupie siła" realizowany jest w formie dwudziestu dwóch jednodniowych szkoleń informacyjnych oraz doradztwa indywidualnego.

Informacje o naborze i kolejnych szkoleniach można uzyskać w siedzibie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Przysieku (izbarolnicza@kpir.pl: tel. 56 678 92 40-41). Dyżury eksperckie, dostępne dla osób uczestniczących w szkoleniach, prowadzone są w siedzibie biura Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Przysieku przez cały okres realizacji projektu, w każdy trzeci poniedziałek miesiąca (do października).

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich). Jednostka regionalna Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich funkcjonuje w strukturach Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu