"Bitwa Regionów" na półmetku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KOWR (em) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2021,12:20 Aktualizacja: 29-07-2021,12:25
A A A

Do VI edycji "Bitwy Regionów" - konkursu kulinarnego dla kół gospodyń wiejskich zgłosiło się 618 zespołów. W finale, który odbędzie się 4 września w Częstochowie weźmie udział tylko 16 drużyn.

W bieżącym roku rywalizacja przebiega częściowo wirtualnie. W pierwszym etapie uczestnicy zmagań mieli zaprezentować w formie wideo potrawę regionalną. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć 2 minut.

promocja szczepień przeciw COVID-19, koła gospodyń wiejskich, Michał Dworczyk

Gospodynie mogą składać wnioski o kolejne dofinansowanie

Michał Dworczyk, szef KPRM poinformował, że koła gospodyń wiejskich mogą już składać wnioski o dofinansowanie wydarzeń promujących szczepienia. Mogą na ten cel otrzymać 8 tys. zł, a najlepsze z nich, za udane akcje promocyjne otrzymają nagrody....

- Od ponad 150 lat ostoją tradycji, kultury, a także wzorem wspólnego działania na terenach wiejskich są koła gospodyń wiejskich. Z całego serca chciałbym podziękować wszystkim gospodyniom za dotychczasowe zaangażowanie w kultywowanie polskich tradycji, także w wymiarze lokalnym. "Bitwa Regionów" to prawdziwe święto rodzimej kuchni. Różnorodność kulturowa sprawia, że możemy poznawać Polskę poprzez smaki, przepisy, historie płynące z poszczególnych kuchni regionalnych - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Finał konkursu, w którym zaprezentuje się 16 zespołów KGW (zwycięzcy wojewódzkich etapów) zaplanowano 4 września w Częstochowie. Wydarzenie będzie towarzyszyło Krajowej Wystawie Rolniczej oraz Dożynkom Jasnogórskim.

- Celem konkursu jest szerzenie idei patriotyzmu konsumenckiego, promocja polskiej żywności, lokalnej kuchni i tradycji. "Bitwa Regionów" jest nowoczesnym narzędziem budowania marki wsi. Przygotowując prace w formie multimedialnej, panie z kół gospodyń wiejskich, jak zawsze spisały się na medal. Dziękuję za zaangażowanie i ogromną kreatywność - podkreśliła wiceminister Anna Gembicka.

Konkurs początkowo nosił nazwę Kulinarna Bitwa Regionów "Kaszubskie smaki kontra borowiackie przysmaki". Inicjatorami przedsięwzięcia byli pracownicy Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Bydgoszczy i Gdyni.

Pierwsza edycja "bitwy" odbyła się w 2015 r. w Chojnicach, a od 2018 r. ma zasięg krajowy. W ubiegłym roku rywalizacja nie odbyła się z powodu pandemii COVID-19. W 2019 r. najlepsze danie przygotowało KGW z Gorzykowa w woj. wielkopolskim.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj