Bezrobocie w czerwcu spadło we wszystkich województwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,9:40 Aktualizacja: 11-07-2017,9:40
A A A

7,2 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,5 pkt. proc. mniej niż rok temu. To najniższe bezrobocie w czerwcu od 26 lat.

Liczba bezrobotnych w końcu czerwca wyniosła 1,15 mln osób i w porównaniu z majem spadła o 49,3 tys. (o 4,1 proc.). Elżbieta Rafalska, szefowa resortu podkreśliła, że spadek liczby osób bez pracy odnotowano we wszystkich województwach w Polsce.

stopa bezrobocia, bezrobocie, oferty pracy, urzędy pracy, gus

Bezrobocie najwyższe na Warmii i Mazurach, najniższe w Wielkopolsce

Najwyższa stopa bezrobocia w kwietniu wystąpiła w powiatach szydłowieckim, braniewskim i bartoszyckim, natomiast najniższa w kępińskim, wolsztyńskim i poznańskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W raporcie opublikowanym...

Wskaźnik ten zmniejszył się przede wszystkim w lubuskim (o 5,9 proc., czyli 1,7 tys. osób), pomorskim (5,2 proc., 2,9 tys. osób) i warmińsko-mazurskim (5,1 proc., 3,3 tys. osób). Polityk podkreśliła, że spadek nastąpił "praktycznie w tych województwach, w których jest jeszcze z czego obniżać to bezrobocie", ale również w Wielkopolsce - z 4,3 do 4,2 proc.

- Oczywiście w Wielkopolsce to nie jest też tak, że wszystkie powiaty mają jednakowe, jednocyfrowe, tak niskie bezrobocie, ale tych miejsc, w których byłoby bezrobocie dwucyfrowe, jest zdecydowanie mniej niż w innych regionach - dodała Rafalska.  

Liczba bezrobotnych w końcu czerwca była o 239,7 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 17,2 proc.). Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 146,1 tys.

Stopa bezrobocia na poziomie 7,2 proc. to najniższy wynik odnotowany w czerwcu od 1991 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj