Bez pomocy państwa wielu rolników może zbankrutować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2017,15:45 Aktualizacja: 23-09-2017,16:01
A A A

Sytuacja jest bardzo trudna i najbardziej poszkodowani rolnicy bez pomocy państwa nie będą w stanie kontynuować produkcji - uznali uczestnicy Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Delegaci rolników przeanalizowali sytuację po przetoczeniu się przez region nawałnic. Najgorsza sytuacja jest w powiatach gnieźnieńskim, wrzesińskim, kaliskim, średzkim, jarocińskim, gostyńskim oraz rawickim. Tam poza stratami w uprawach odnotowano także liczne uszkodzenia budynków mieszkalnych i inwentarskich.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez nawałnice, pomoc dla rolników po nawałnicach

Setki milionów na doraźną pomoc dla rolników po nawałnicach

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował, że na doraźną pomoc dla rolników dotkniętych sierpniowymi nawałnicami przeznaczono 159 mln zł. Jak dodał, kolejne 200 mln będzie mogło trafić do rolników z PROW. Szef resortu...

"Biorąc pod uwagę skutki nawałnic, jako niepokojącą należy ocenić sytuację w wielu innych rejonach naszego województwa, gdzie znaczne powierzchnie pól są nadmiernie uwilgotnione, wręcz zalane, co uniemożliwia dokończenie żniw. Na tych obszarach, szczególnie w powiecie nowotomyskim, występują także całkowite zniszczenia upraw ziemniaków czy warzyw" - czytamy w stanowisku WZ WIR.

Podtopienia łąk uniemożliwiły ponadto przeprowadzenie sianokosów. W konsekwencji część rolników będzie zmuszona do zredukowania liczebności stad bydła, bo nie będzie w stanie zgromadzić na okres jesienno-zimowy wystarczającej ilości pasz objętościowych.

"Wyjątkowo liczne gradobicia całkowicie zniszczyły wiele upraw kukurydzy i warzyw, Bardzo wysokie straty dotknęły także sadowników i plantatorów buraka cukrowego. Kule gradu o średnicy nawet kilku centymetrów zniszczyły eternitowe pokrycia dachowe, szklarnie i tunele foliowe. Z powodu uszkodzeń dachów notuje się nawet straty w przechowywanym w magazynach zbożu" - brzmi dalej stanowisko WZ WIR.

Ryszard Zarudzki

Nawałnice zniszczyły ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw

Sierpniowe nawałnice zniszczyły ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw - wynika z szacunków resortu rolnictwa, które w piątek przedstawił na konferencji prasowej w Gdańsku wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki....

Samorząd rolniczy z Wielkopolski zaapelował do rządu o zintensyfikowanie działań łagodzących skutki tegorocznych klęsk. Priorytetem jest pomoc finansowa dla rodzin bez dachu nad głową, ale nie mniej ważne jest pilne wsparcie rolników, którym żywioł uszkodził budynki inwentarskie i gospodarcze.

Trzeba także wyciągnąć dłoń do gospodarzy, którzy nie zebrali plonów i nie będą mieli pieniędzy na wznowienie produkcji rolnej w następnym roku.

"Stwierdzamy bezzwłoczną konieczność zwiększenia budżetu na te działania PROW, które służą przywracaniu potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, nawet kosztem innych, mniej istotnych w tej sytuacji działań. Z dezaprobatą przyjmujemy ograniczenie rządowego programu pomocy tylko do tych rolników, którzy szkody ponieśli wyłącznie w sierpniu. Przecież skutki nawałnic lipcowych okazały się równie dotkliwe, jak tych późniejszych" - wytknęli wielkopolscy delegaci.

Poprosili również o uproszczenie procedur, by pomoc do poszkodowanych gospodarzy trafiała jak najszybciej.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu