Będą chronić pasieki przed niedźwiedziami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2018,13:45 Aktualizacja: 24-08-2018,14:25
A A A

Do bieszczadzkich pszczelarzy z okolic Soliny na Podkarpaciu trafiło sześć zestawów specjalnych ogrodzeń, tzw. elektrycznych pastuchów. Mają ograniczyć ryzyko zniszczenia pasiek przez niedźwiedzie.

- Ule często są stawiane w lesie i terenach odludnych. To pozwala produkować ekologiczny i zdrowy miód. Niedźwiedzie do nich podchodzą, a nie powinny się przyzwyczajać do pobierania pokarmu w pasiece - mówi Paweł Średziński z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, która kupiła zestawy pastuchów.

Pszczele rodziny zamieszkały na terenie zakładu petrochemicznego

Pszczoły osiedlone w trzech ulach na terenie zakładu petrochemicznego Spolana Neratovice z czeskiej grupy Unipetrolu, w którym większość udziałów ma PKN Orlen, produkują wysokiej jakości miód, co potwierdziły badania....

Polskie Radio Rzeszów informuje, że zapotrzebowanie na specjalne ogrodzenia w rejonie Bieszczad, Beskidu Niskiego i Pogórza Przemyskiego jest duże. Z szacunków fundacji wynika, że potrzeba około trzystu. Ogrodzenia elektryczne, ładowane energią słoneczną są drogie i pszczelarze na ogół nie są w stanie sami inwestować w takie urządzenia.

W Bieszczadach pszczelarze wytwarzają miód ze spadzi jodłowej. Natomiast w pniach tych drzew niedźwiedzie znajdują miejsce do gawrowania.

Na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim może bytować ponad 100 niedźwiedzi. Stanowią 90 proc. polskiej populacji. Drapieżniki są wszystkożerne.
 

źródło: Polskie Radio Rzeszów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement