Babalski: przygotowania do aukcji w Janowie niezagrożone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2016,15:20 Aktualizacja: 17-05-2016,18:34
A A A

Przygotowania do aukcji koni w Janowie Podlaskim są niezagrożone - powiedział we wtorek wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski, przedstawiając dorobek resortu w ciągu pół roku rządu.

Dodał, że zainteresowanie aukcją jest nie mniejsze niż w latach poprzednich.

Babalski zastępował podczas wtorkowej prezentacji dorobku półrocza rządu przebywającego w Brukseli ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

rada do spraw hodowli koni, hodowla koni, konie, zbigniew Babalski, waldemar humięcki

Rada do spraw hodowli koni powołała zespoły robocze

Na pierwszym posiedzeniu Rady ds. hodowli koni powołano 6 roboczych zespołów - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe. W skład Rady...
Po tym, jak przedstawił zasadniczą prezentację, premier Beata Szydło zadała mu pytanie o przygotowania do aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim.

- Czy wszystko jest pod kontrolą i czy te prace naprawcze, które zostały wdrożone, przynoszą jakieś pozytywne efekty? - pytała szefowa rządu. Babalski przyznał, że sprawa Janowa budziła bardzo wiele emocji, ale emocje pomału opadają.

Zaznaczył, że za przygotowanie dorocznej aukcji odpowiada Agencja Nieruchomości Rolnych razem z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

- Wczoraj podano nam informację, że nie ma żadnego opóźnienia w stosunku do lat ubiegłych, jeśli chodzi o przygotowanie tej aukcji. Podano, że pomimo sytuacji, która się wytworzyła, również i medialnej, zainteresowanie jest nie mniejsze niż w latach poprzednich - dodał.

Informacja ta, zaznaczył, została przekazana podczas inauguracyjnego posiedzenia powołanej przez ministra Rady ds. Hodowli Koni w Polsce, którą on sam kieruje.  

[WIDEO] Wiceminister Zbigniew Babalski na posiedzeniu Rady Ministrów


Zamieszanie wokół stadnin rozpoczęło się od odwołania w lutym przez prezesa ANR prezesów stadnin koni arabskich: Marka Treli z Janowa Podlaskiego i Jerzego Białoboka z Michałowa oraz inspektor ds. hodowli koni Anny Stojanowskiej, co spotkało się z oburzeniem środowiska w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów.
konie, Fundację Viva, japonia, transport koni do japonii

Weterynarze protestują przeciwko wysyłaniu koni do japońskich rzeźni

Polska zamierza wywozić konie do japońskich rzeźni. Zdaniem ekspertów, takie transporty narażą zwierzęta na silny stres. List w tej sprawie do ministra rolnictwa podpisało 1200 weterynarzy, a pod petycją zebrano już prawie 100 tys....

W marcu w stadninie w Janowie padły klacze Preria i Amra należące do stadniny koni Halsdon Arabians, której właścicielką jest Shirley Watts, stała bywalczyni dorocznej aukcji koni arabskich Pride of Poland.

Oba konie zostały niegdyś kupione przez Watts właśnie na aukcjach w Janowie. Konie padły prawdopodobnie z powodu skrętu jelit. W październiku 2015 roku w podobnych okolicznościach, z powodu skrętu jelit, padła inna utytułowana klacz janowskiej stadniny (Pianissima) co było jednym z powodów odwołania ze stanowiska długoletniego szefa stadniny Marka Treli.

Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ws. nieprawidłowości w stadninach koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie złożyła w marcu Agencja Nieruchomości Rolnych. Śledztwo dotyczące niegospodarności, jakiego miały się dopuścić odwołane w lutym władze stadnin, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

ANR ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Nabór potrwa do 30 maja.

Poleć
Udostępnij