ASF: wirus zabił już w Polsce ponad 100 dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2015,9:05 Aktualizacja: 15-05-2015,9:58
A A A

Liczba znalezionych w Polsce dzików z wirusem ASF, afrykańskiego pomoru świń, przekroczyła sto - wynika z danych inspekcji weterynaryjnej.

Setnego padłego dzika znaleziono w miejscowości Łaźnisko w gminie Szudziałowo w powiecie sokólskim, 18 km od granicy polsko-białoruskiej. Padły dzik został - jak zawsze w takich sytuacjach - zutylizowany. - Kolejne dwa dziki z ASF znaleziono w gminie Gródek - poinformował PAP Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku. To 60. przypadek ASF u dzików.

Kto i za co otrzyma odszkodowanie?

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat w sprawie sposobu szacowania wartości rynkowej zwierząt w związku z wypłatą odszkodowania za świnie poddane ubojowi lub zabite z nakazu organów inspekcji weterynaryjnej. Komunikat dotyczy...

Wszystkie przypadki (jako jeden przypadek kwalifikuje się również np. kilka czy kilkanaście dzików znalezionych w jednym miejscu) miały dotychczas miejsce w przygranicznym rejonie polsko-białoruskim w Podlaskiem. Najdalej od granicy po stronie polskiej znaleziono padłego dzika w odległości 23 km.

Czech ocenił na podstawie obecnych statystyk dotyczących ASF u dzików, że częstotliwość występowania tego wirusa "nie ulega zmniejszeniu", gdyż informacje o kolejnych przypadkach pojawiają się systematycznie. Podkreślił, że spośród 100 dzików z ASF większość padła, tylko 12 dzików zostało odstrzelonych i potwierdzono u nich obecność wirusa.

W związku z ASF, do 29 maja rolnicy z woj. podlaskiego muszą wdrożyć program bioasekuracji. Chodzi o rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo hodowli trzody tak, by świnie były hodowane w zamkniętych pomieszczeniach, a do gospodarstwa np. nie miały dostępu gryzonie, chodzi też o prowadzenie dezynsekcji. Wszystko ma zapobiegać szerzeniu się wirusa ASF. Program bioasekuracji opracował Główny Lekarz Weterynarii.

Program wprowadziło rozporządzenie ministerstwa rolnictwa z początku kwietnia. Zgodnie z nim, program bioasekuracji jest realizowany w woj. podlaskim w powiatach: sejneńskim (w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny), augustowskim (w gminach Lipsk i Płaska), białostockim (w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo) oraz w sokólskim (w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo).

Rolnicy z tych terenów, którzy utrzymują świnie, będą musieli dostosować gospodarstwa do wymagań bioasekuracji do 29 maja 2015 r. Jeśli nie będą mogli tego zrobić, muszą złożyć u powiatowych lekarzy weterynarii stosowne oświadczenia.

ASF: rolnicy mają miesiąc na spełnienie surowych wymagań

Ministerstwo rolnictwa opublikowało szczegółową informację dla rolników z woj. podlaskiego hodujących trzodę chlewną w związku z wprowadzeniem "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego...

Lekarz weterynarii po kontroli nakaże ubicie świń, a rolnik nie będzie mógł ich hodować do końca obowiązywania programu, czyli do końca 2018 r. Rolnicy mogą się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o rekompensaty za ubite zwierzęta. Takie wnioski można składać do 29 lipca. Jeżeli rolnicy posiadający świnie nie dostosują się do wymagań bioasekuracji i nie złożą stosownego oświadczenia, decyzją lekarza weterynarii świnie i tak zostaną ubite, a rolnik dostanie jedynie odszkodowanie za zabite zwierzęta, rekompensaty już nie.

Jak poinformowano PAP w podlaskim oddziale ARiMR w Łomży, dotychczas nie ma od rolników wniosków w sprawie rekompensat. Józef Steć, przedstawiciel agencji powiedział, że - jeśli takie sprawy będą - na razie raczej są na etapie powiatowych lekarzy weterynarii. Dodał, że rolnicy interesują się raczej informacjami o tym, jak dostać zwrot pieniędzy za dostosowanie gospodarstw do wymogów dotyczących bioasekuracji. Można dostać 15 tys. zł zwrotu kosztów na jedno gospodarstwo. Rolnicy nie chcą odchodzić od hodowli, tylko przystosować zabezpieczenia.

Pierwsze przypadki wirusa ASF w Polsce wykryto w lutym 2014 r. Poza przypadkami u dzików, wykryto tam również trzy ogniska ASF u trzody chlewnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj